Den s Hendikepem, 18. 6. 2024

Práce s mládeží je základem poučené informovanosti celého národa. Ne jinak je tomu i v oblasti parasportu. Proto se v úterý dne 18. 6. 2024 v KV Aréně konal Den s Hendikepem, kterého se zúčastnilo na tři sta žáků z karlovarských základních a středních škol.

„Představili jsme základní parasporty – Powerchair Hockey, ragby vozíčkářů, paraatletiku, florbal vozíčkářů, parahokej, paralukostřelbu, a na všechny si děti šáhly.“ popsala náplň dne organizátorka programu a předsedkyně Českého PARA Sportu, Radka Kučírková.

Žáci, žákyně, studenti a studentky Zdravotní a Pedagogické školy, Gymnázia Truhlářská a ZŠ Komenského a Krušnohorská absolvovali vzdělávací program ve třech sekcích. V hlavní hale zabezpečovala program VZP. Plavecký klub SK KONTAKT Karlovy Vary v Bazénovém centru seznámil účastníky s vybranými plaveckými disciplínami a v hale míčových sportů byla připravena prezentace vybraných parasportů.

Parahokej představil domácí sportovní klub SKV Sharks pod vedením Miroslava Naďe, asistenta trenéra. O zážitky se také podělil reprezentant a bronzový medailista z letošního Mistrovství světa Filip Veselý, který se svým týmem účastníkům představil speciální výbavu, jako sledge na kolečkách, na které si přítomní mohli vyzkoušet manipulaci, pohyb a střelbu s tenisovým míčkem.

Powerchair Hockey, jediný akční týmový sport určený pro lidi s největším pohybovým omezením, nebo také florbal na elektrických vozíkách, prezentovali zástupci sportovního klubu SK Indians Plzeň. I zde si žáci vyzkoušeli jízdu na speciálních vozících a střelbu.

Ragby vozíčkářů pak představil reprezentant David Mecera a manažerka a rozhodčí Lucie Moravcová. Účastníci usedli na útočný i obranný vozík, vyzkoušeli si přihrávky, ostrý kontakt, který k ragby patří, útočné i obranné fáze hry.

Své zastoupení měl i Sportovní klub vozíčkářů Praha, která žákům představil sportovní aktivity některých ze svých oddílů, a to paraflorbal a handbike, speciální jízdní kolo pro vozíčkáře. I zde si žáci tak zvaně šáhli na všechna dostupná sportovní vybavení a vyzkoušeli si jízdu na handbiku a jaké to je pohybovat se na sportovním vozíku s florbalovou hokejkou a ještě k tomu střílet či přihrávat.

Paralukostřelbu představila úspěšná paralympijská reprezentantka, mistryně České republiky a světa, Tereza Brandlová, která se v současné době připravuje na Paralympijské hry Paříž 2024. Ty můžete sledovat od 28. srpna do 8. září 2024.

Paraatletiku představil sportovní klub Atletika bez Bariér Pardubice pod vedením předsedkyně a trenérky mnoha paralympijských medailistů Evy Hrdinové. Zájemci měli možnost usednout na speciální odhazovací „kozu“ a vyzkoušet si hod i vrh s pro tyto příležitosti vyhotovenými nafukovacími oštěpy.

Vybrané parasporty přilákaly na hrací plochu stovky zvědavých, aktivních žáků a žákyň. Někteří z nich o svých zážitcích a poznatcích promluvili do mikrofonu a své zkušenosti tak sdíleli s ostatními.

Program dne umožnil informovat žáky i v souvislostech, které se parasport přímo netýkají. Jak komunikovat s člověkem s pohybovým omezením? Jak takovému člověku nabídnout pomoc? Na co si dát pozor, aby mě samotnému se fatální úraz nestal? Odpovědi na tyto otázky zazněly při rozhovorech s úspěšnými parasportoci. Na závěr si účastníci vyslechli informaci ze všech nejdůležitější: „Dávejte na sebe pozor, sportujte a fanděte parasportům!“