I přes chladné počasí v Pardubicích o víkendu padaly rekordy!!

Rychlý nástup chladného, deštivého počasí po parném létě letos mnohé zaskočil. Pořadatelé sportovních a kulturních akcí se však musí umět vypořádat i každou překážkou. Nejinak na tom byli i organizátoři atletického mítinku handicapovaných sportovců Pardubice Bez Bariér OPEN, který se konal v neděli 18. září 2022 na Městském atletickém stadiónu. Téměř 80ka odvážlivců přijela do Pardubic z celé České republiky i ze zahraničí a bojovali o pamětní medaile i skvělé výkony. Závod byl sankcionovaný, a tak výsledky atletů s licencí poputují do světového žebříčku a mohou tak některým závodníkům pomoci k účasti na světových akcích v příští sezóně. Na průběh závodů dohlížel technický delegát IPC World Para Athletics Dave Jessett.

Již 8. ročník atletického mítinku PARDUBICE BEZ BARIÉR OPEN uspořádal za podpory celé řady partnerů pardubický spolek Atletika Bez Bariér. V pětihodinovém bloku se závodilo v 10 atletických disciplínách v poli i na dráze, pro sedící i chodící atlety s různými handicapy. Na akci přijeli nejen čeští reprezentanti, ale i úplní atletičtí nováčci včetně mládeže. Pořadatelé napočítali 212 jednotlivých startů, překonáno bylo mnoho osobních rekordů, ale také 2 české! O ty se postarali diskař Martin Adamčík z TJ Halma Plzeň v hodu diskem v kategorii F 63 výkonem 33,10 m a domácí atlet Bez Bariér Václav Průška ve vrhu koulí v kategorii F 46 výkonem 9,68 m.

Na nejlepší atlety čekalo následně celkem 42 jednotlivých slavnostních vyhlášení. Z rukou významných osobností si pak přebírali již výše zmíněné pamětní medaile, tematické diplomy, květiny i milé dárky! I přes nepřízeň počasí se celý závod se nesl v klidném a přátelském duchu.

Sportovci odjížděli z Pardubic zmrzlí, ale spokojení.

Rádi uvádíme i nehodnotnější výkony včerejšího mítinku (pozn. nad 800 bodů už je to výkon z přední části světového žebříčku).:

Bil Marinkovič, zrakově postižený atlet z Rakouska předvedl v hodu diskem výkon 36,03 m (834 bodů).

Michale Enge z SSK Vítkovice zvítězil v hodu kuželkou výkonem 27,96 m (878 b).

Martin Zach z Atletiky Bez Bariér předvedl v kuželce výkon 26,59 m (819 b), skončil na 2. místě.

Ladislav Čuchran ze slovenského klubu Proficio zvítězil v hodu oštěpem skupiny postižení F 54 výkonem 28,01 m (964 bodů).

Jaroslav Petrouš z domácí Atletiky Bez Bariér předvedl skvělý výkon v hodu diskem výkonem 43,37 m (896 bodů).

Padly i dva nové české rekordy:

Martin Adamčík ve skupině F 63 vytvořil nový český rekord v hodu diskem výkonem 33,10 m (556 b).

Ve vrhu koulí byl překonán český rekord hned dvěma domácími závodníky. Nejprve aktuální český rekord skupiny F 46 překonal David Skotnica výkonem 9,53 m, následně si jej opět přivlastnil Václav Průša za výkon 9,68 m (před 14 dny v Bílině vytvořil nový český rekord výkonem 9,49 m), což je tedy nový rekord v této skupině postižení.

Podrobné výsledky www.atletikabb.cz.

V závěru bychom rádi poděkovali všem, kdo se menší či větší měrou podíleli na přípravách, organizaci a vůbec průběhu této skvělé sportovní akce. Děkujeme závodníkům, rozhodčím, pomocníkům, organizátorům, ale také zhruba čtyřicítce partnerů akce, díky kterým se mohl tento závod uskutečnit.

Zdroj: http://www.atletikabb.cz/