Jiří Suchánek se kvalifikoval na paralympijské hry 2020 v Tokiu!

Jiří Suchánek je prozatím jediným českým stolním tenistou, který se kvalifikoval na paralympijské hry 2020 v Tokiu! Po úspěšném tažení na turnaji ve Španělsku (5. – 8. 3. 2020) si Jirka konečným 10. místem na žebříčku v kategorii TT2, zajistil přímý postup, pokud by vše proběhlo dle plánů!

„Do nového roku jsem vstoupil jako dvanáctý hráč světa, zatížen hloupě prohranými zápasy z loňského roku. Byl jsem tedy první, který do Tokia nejede. Měl jsem ale před sebou tři světové turnaje, a to mě drželo v naději. V únoru proběhl turnaj v Polsku, na kterém jsem prohrál mimo jiné s Korejcem na třiatřicátém místě. To mě stálo velmi mnoho bodů a spadl až na čtrnácté místo. To nebylo zrovna veselé. Zvlášť když jsem se dověděl, že byl zrušen březnový turnaj v Italském Lignanu. Měl jsem tedy jedinou možnost, nahrát co možná nejvíce bodů na turnaji ve Španělsku a vyšlo to. Prohrál jsem tam pouze se světovou dvojkou, tudíž byla ztráta bodů velmi malá, ale celkový bodový zisk z turnaje stačil abych poskočil až na desáté místo a tím je nominace jistá. Popravdě, do každého zápasu jsem nastupoval s velkými obavami z prohry, a ještě hlubšího propadu. Nyní mám velkou radost, že na poslední možnou chvíli nominace vyšla…“ komentuje Jirka s respektem k současné situaci.

Pro všechny ostatní hráče je tu ještě poslední šance, a sice v podobě kvalifikačního turnaje, který se má uskutečnit 9.-11.5.2020 ve slovinském Lašku. Nicméně v současné době nikdo neví, zda se kvalifikační turnaj kvůli Covid-19 vůbec uskuteční a jaká pravidla vydá mezinárodní federace stolního tenisu para.

Pojďme si pro zajímavost porovnat umístění českých hráčů na světových žebříčcích před paralympijskými hrami 2016 V Riu de Janeiru a před paralympijskými hrami 2020 v Tokiu.

K 1.4.2016 bylo do 67. místa na světových žebříčcích v jednotlivých kategoriích celkem 15 českých hráčů a hráček.

K 1.4.2020 (žebříček dnes vyšel takto předčasně, protože kvůli Covid-19 se do 31.3.2020 již žádné turnaje neodehrají) je do 67. místa na světových žebříčcích v jednotlivých kategoriích celkem 23 českých hráčů a hráček.

Závěrem tedy můžeme konstatovat, že počet českých hráčů a hráček do 67. místa na světových žebříčcích v jednotlivých kategoriích před paralympijskými hrami 2020 v Tokiu, vzrostl o 53 % oproti žebříčkům před paralympijskými hrami 2016 v Riu de Janeiru.

David Půlpán

Napsat komentář