Představujeme nováčkům paralukostřelbu

Ani v tomto roce Český Para sport nezahálí. Trenérka Lída Fikarová představuje paralukostřelbu novým zájemcům. V tomto roce zařadila pravidelné tréninky, kde si mohou lidé s postižením lukostřelbu zkusit.

Kde trénujete?

Momentálně trénujeme v areálu ČVUT Pod Juliskou nebo na Tyršově vrchu a zájemci se se mnou domlouvají individuálně.

Jak sháníš nové zájemce?

Ač nemám žádnou reklamu, což bych chtěla v budoucích týdnech napravit, přesto se lidé ozývají na základě doporučení. Jednotlivci mě oslovují díky Centru Paraple nebo že mě viděli na sociální síti. V srpnu jsem navázala spolupráci s Rehabelitačním centrem Malvazinky, kdy jsme pro jejich sportovní pobyt s lidmi s amputacemi zajistili lukostřelecké odpoledne. Neinformovanost je bohužel velkým problémem v tomto sportu.  

Je možné připravit nováčka do Paříže?

V roce 2023 začínají závody pro získání kvót na Paralympijské hry do Paříže v roce 2024, proto se zaměřuji více na sportovce se závodními ambicemi. Dle zkušeností poznám velmi brzy, zda sportovec chce závodit nebo ne. S každým jednám individuálně, nemám ráda věty typu: “dělám to už 20 let, všechno vím, všechno znám.” Každý je jiná osobnost, má jiné postižení, těžkosti, a tak k nim přistupuji. Pracujeme pak s tréninkovým plánem, který dělám na míru a s každými ho konzultuji. Je nutné, aby byl každý s tréninkovým plánem stoprocentně ztotožněn. Není jednoduché za pár měsíců vytrénovat člověka, co by mohl o účast na Paralympijských hrách bojovat. Je to dlouhá cesta, ale nemám ráda výmluvy a řeči, proč to nejde. Když vím, že člověk sám dře hodně, má stejný cíl – je to snazší. Chci, aby sportovec získával zkušenosti a pracoval na sobě. A do her jsou přeci ještě dva roky čas – usmívá se.

Koho máš v hledáčku?

V současné době hledám muže i ženy do všech kategorií, ať už do kategorie Open, kde se jedná o postižení dolních končetin nebo W1, kde je pohybově omezen i trup a horní končetiny. Uvědomuji si intenzitu tréninků, nejsem z časových důvodů schopna být při každém a ze zkušenosti vím, že to nedělá dobrotu, proto jsme navázali další spolupráci se studenty FTVS, obor Aplikovaná tělesná výchova. Plánujeme zde i přednášku, abychom je seznámili blíže s tímto prostředím. Pomoci může kdokoliv, každého vítáme a zaučíme.

Pokud máte zájem si lukostřelbu vyzkoušet nebo pomoci při rozvoji, kontaktujte Lídu:

e-mail: lfikarova@gmail.com

FB: Lída.Fi @lida.fikarova