Úvodní kolo nové sezony ovládli po obratu New Cavaliers Praha, poprvé před diváky ČT SPORT PLUS!

Plzeň 18.9.2023 – Plzeňská hala TJ Lokomotiva se stala 16. 9. 2023 dějištěm prvního kola nové sezony Powerchair Hockey ligy. Pořádajícím týmem byli SK Indians Plzeň a také spolek Lenox, z.s., který tým zastřešuje. Ligový turnaj MEMORIAL CUP je věnován již  hráčům týmu SK Indians Plzeň. Prvního kola se zúčastnili všechny týmy přihlášené do ligového ročníku.

Slavnostní zahájení obstaral předseda spolku Lenox z.s. i České federace Powerchair Hockey Lukáš Kroupa, který všechny účastníky přivítal v západočeské metropoli. Pár slov pronesl i Ing. Přemysl Švarc, dříve český reprezentant v triatlonu a účastník olympijských her v Londýně 2012, nyní ředitel Úřadu služeb obyvatelstva města Plzně. P. Švarc ocenil dlouhodobou činnost a kontinuitu místního klubu i organizování turnaje, kde je vidět zvyšující se úroveň v podobě vysílání na ČT SPORT Plus.   

Turnaj otevřel mezinárodní souboj pražských New Cavaliers a slovenského celku Bluesky Butterflies Bratislava. Pražané ovládli utkání výsledkem 9:1, jedinou branku Slováků vstřelil Vladimír Vida. V dalším utkání se představili domácí Indians proti Jaguars, Jaguáři coby obhájci titulu nenechali nic náhodě a zvítězili 8:1. Čestný úspěch Západočechů zaznamenal benjamínek týmu Karel Gürtler. Tento 13-iletý plzeňský příslib zahájil ve svém mladém věku již druhou sezónu. V té premiérové si v 5 zápasech připsal 5 kanadských bodů. 

Hráči týmu SK Indians Plzeň Jan Thenot a Jitka Kodadová – Foto Lukáš Zdařil_Lenox z.s.

Právě derby mezi New Cavaliers a Jaguars bylo jedním ze dvou utkání paralelně přenášených jak na Youtube, tak ČT SPORT PLUS. New Cavaliers dokázali vývoj utkání otočit a po skvělém individuálním výkonu Jiřího Táborského ml. zvítězili 10:4, i když prohrávali 1:3.  Tento čtrnáctiletý talent táhne svůj již třetí sezónu. A jeho výkony na tým mají momentálně ještě větší vliv než v minulosti, díky dlouhodobé absenci dalších klíčových hráčů – Michaely Táborské (mateřské povinnosti) a Ondřeje Tomeše (pracovní povinnosti).    

Ve druhém paralelně vysílaném zápase porazila Plzeň Bratislavu 6:1. Za naše východní sousedy se trefil Ján Konárčík, po samostatném úniku na plzeňskou branku. Ačkoliv výsledek vypadá jednoznačně poločasový výsledek (1:1) naznačuje, že služebně nejmladší tým v české soutěži udělal přes léto další herní posun.

Vladimír Vida se stal jediným úspěšným střelcem  v zápase proti Jaguars, kde bratislavští motýli padli 1:14. Naproti tomu Indians se v zápase proti New Cavaliers neprosadili a prohráli 11:0.

Pořadatel turnaje ocenil i několik individuálních výkonů:

– Cena Filipa Jakeše pro nejužitečnější hráče turnaje – Jan Hašlar (Jaguars Praha)

– Cena fair play Petra Sulanského – Jiří Táborský ml. (New Cavaliers Praha), za zastavení hry poté co protihráči vypadla florbalka z ruky.

– Cena Miroslava Prouzy pro nejlepší brankáře turnaje –  Lucie Kazdová, (New Cavaliers Praha) na základě nejvyšší úspěšnosti zákroků (80%).

Ocenění předala ředitelka Nadace 700 let města Plzně, paní Alena Kozáková.

Jiří Táborský ml. (New Cavaliers) tváří v tvář proti bránkáři Lukáši Kroupovi (SK Indians Plzeň)

V rámci ligových turnajů dostali od letošního ročníku příležitost se předvést i hráči nebo děti do 14 let. První turnaj byl věnován právě dětem. „Jsme velmi rádi, že se našlo dostatek hráčů tak mladého věku, aby mohli utvořit 2 týmy (2 +1) a sehrát 2 modelová utkání pod taktovkou reprezentační trenérky Andrey Kuncové,“ upřesňuje L. Kroupa. Pro hráče mají tyto zápasy především za cíl poznat turnajovou atmosféru a získat správné herní návyky. Celkem se zapojilo 7 hráčů.   

Další ligové kolo se odehraje 28. 10. 2023 ve slovenském městě Dolný Kubín pořádat jej budou Bluesky Butterflies Bratislava.

Děkujeme partnerům mezi které patří město Plzeň, Národní sportovní agentura, Nadace 700 let města Plzně, streamovací společnosti Pozitiv, Česká federace Powerchair Hockey z.s., Český parasport z.s. a Dragon Press Klatovy, a také všem kteří se na pořádání turnaje podíleli.

Výsledek utkání:

Domácí Hosté Výsledek utkání
BLUESKY BUTTERFLIES BRATISLAVA NEW CAVALIERS PRAHA 1:9
INDIANS PLZEŇ JAGUARS PRAHA 1:8
JAGUARS PRAHA NEW CAVALIERS PRAHA 4:10
INDIANS PLZEŇ BLUESKY BUTTERFLIES BRATISLAVA 6:1
BLUESKY BUTTERFLIES BRATISLAVA JAGUARS PRAHA 1:14
INDIANS PLZEŇ NEW CAVALIERS 0:11

Ligová tabulka po I. Turnaji.

Pořadí. Tým Odehraná utkání Skóre Body
1. NEW CAVALIERS PRAHA 3 20:5 9
2. JAGUARS PRAHA 3 26:12 6
3. INDIANS PLZEŇ 3 7:20 3
4. BLUESKY BUTTERFLIES BRATISLAVA 3 3:29 0
Soboj mezi Jiřím Táborským ml. (New Cavaliers) a Václavem Uhrem (SK Indians Plzeň) Foto Lukáš Zdařil

Turnaj byl živě streamován na youtube kanále České federace Powerchair hockey. Vůbec poprvé, ale mohli zhlédnout tento sport také diváci na kanále ČT SPORT PLUS! To vše díky spolupráci České televize a společnosti Pozitiv a komentáři Richarda Pucholta. Co stálo za realizací celé televizní operace prozrazuje Lukáš Kroupa:  „Já osobně jsem velký fanoušek sportu už několik let. Navštěvuji osobně velké i ligové události v ČR a kromě toho jsem častým divákem kanálu ČT SPORT.  Právě tyto okolnosti mi významným způsobem pomáhají a inspirují zároveň. Od té doby, co zastávám výkonné funkce v prostředí Powerchair Hockey vždy se na sportovní událost koukám z více úhlů pohledů,“ přiznává, že nesleduje jen samotné sportovní výkony sportovců ale také dění spojené s organizací sportovní události. Získané poznatky se pak snaží přizpůsobit do prostředí Powerchair Hockey.   A jak celá myšlenka vlastně vznikla? „Sešlo se více okolností dohromady. Jako častý divák ČT SPORT i ČT SPORT Plus jsem již delší dobu vnímal velké rozšíření vysílání na zmíněné online platformě i o malé sporty a zároveň jsem si všiml, že takový přenos je možné zrealizovat i za méně technicky náročných podmínek, než na které je divák zvyklí na hlavním sportovním kanále.“ Následovalo sepsání a odeslání dotazu za jakých podmínek by bylo možné na internetové platformě vysílat. „Domnívám se, že jednání hodně napomohla skutečnost, že online streamování realizujeme od roku 2019. Mohli jsme tak zaslat ukázku zpracování přenosu, pro posouzení ze strany ČT. Poté už stačilo kontaktovat společnost, která nám přenosy realizuje, zda je ochotna jít do toho s námi. A podařilo se. Zatím máme ohlasy ve skrze pozitivní. Dokonce na informaci o přenosu na ČT reagovala mezinárodní federace IWAS, která celý Powerchair Hockey celosvětově zastřešuje nebo mezinárodní florbalová federace, uzavírá Kroupa.