Bowling

O sportuSportovní klubyDokumentyVýsledkyKalendář akcí

O sportu

V roce 2016 vznikl bowlingový klub BC Bowlingzone, z.s. Jeho součástí je oddíl Blinds, který sdružuje zrakově handicapované bowlery. Za juniory od založení hraje bowler s nespecifikovaným autismem. Od roku 2019 je členem i paraplegik. V témže roce se s myšlenkou para bowlingu seznámili dva zrakově handicapovaní bowleři se svým trenérem na Para Bowling Tour 2019 na turnajích v thajském Bangkoku a filipínské Manile. V roce 2020 BC Bowlingzone realizuje České para bowlingové mistrovství Pardubice 2020, které má především propagační charakter a hlavním účelem je představení myšlenky para bowlingu.

Myšlence para bowlingu je nakloněna Česká Bowlingová Asociace, která v ČR sportovně bowling zaštiťuje. V ABL – Amatérské bowlingové lize, kterou ČBA má v gesci již několik let hrají družstva složená s bowlerů se zrakovým handicapem. ČSZPS s se od roku 2005 věnuje bowlingu zrakově postižených.

Mezinárodní autoritou České bowlingové asociace – ČBA je International Bowling Federation – IBF. Střešní svaz zrakově handicapovaných bowlerů je Český svaz zrakově postižených sportovců – ČSZPS  a jeho mezinárodní autoritou je International Blind Sports Federation – IBSA.

Sportovní kluby

Blind Athletic Club Královské Vinohrady z.s.
BC Bowlingzone, z.s.
SK Slavia Praha OZP

Kalendář akcí