Tenis vozíčkářů

O sportuHistorieMezinárodní turnaje v ČRKalendář akcíVýsledkyČTSV TOUR

O sportu

Tenis na vozíku je dynamický a divácky atraktivní sport, jehož pravidla se téměř neliší od „zdravého“ tenisu. Hraje se na standardních tenisových dvorcích de facto dle pravidel klasického tenisu. Má však svá určitá specifika.

Oproti klasickému tenisu může míč odskočit na soupeřově polovině dvakrát (tzv. dvojdopad), a to jednou do dvorce a podruhé i mimo něj. Vozík je součást těla hráče, a proto platí, že dotknul-li se míč vozíku nebo vozík sítě, znamená to ztrátu bodu. Hráč, který se při hře zvedá ze sedačky, je také potrestán ztrátou bodu. Utkání se hrají na dva vítězné sety do šesti gamů a k vítězství je třeba dosáhnout rozdílu dvou her. Při stavu 6:6 se hraje zkrácená hra (tie-break) na sedm vítězných míčů. Soutěže se dělí do tří turnajových skupin: Super Series (odpovídá turnajům Grand Slam), ITF 1- 3 a ITF Futures (ATP-tour), celkem ročně cca 160 turnajů na světě. Speciálními turnaji je každoroční mistrovství světa družstev World Team Cup, turnaj osmi nejlepších hráčů a hráček Singles Masters a turnaj osmi nejlepších párů mužů a žen Doubles Masters. Každý mezinárodní turnaj se dle výkonnosti hráčů dělí na několik divizí: Main Draw, Second Draw a B. Ve všech divizích se hraje nejen hlavní soutěž, ale také tzv. soutěž útěchy Consolation, které se účastní všichni poražení z prvního kola. Tenis na vozíku nerozlišuje typy tělesného postižení, takže se jedná o sport vhodný pro paraplegiky, hráče s částečnou lézí páteře i amputáře, kteří hrají společně v jedné kategorii. Pouze kvadruplegici mají svoji divizi.

Historie

Historie tenisu na vozíku v ČR

Vznik tenisu na vozíku u nás je spojen se sportovním klubem Ligy za práva vozíčkářů – SK HOBIT Brno. V roce 1995 působilo v jeho řadách několik prvních nadšenců tohoto sportu, kteří se v témže roce odtrhli a založili autonomní Český tenisový svaz vozíčkářů (ČTSV). To je dodnes občanské sdružení s vlastní právní subjektivitou, které se nesmazatelně zapsalo do povědomí domácích příznivců vozíčkářského tenisu i do povědomí mezinárodní tenisové asociace ITF. Od roku 1995 je ČTSV členem IWTA (dnes přímo ITF – sekce IWTA) za Českou republiku a kolektivním členem Českého tenisového svazu. Tenis na vozíku je od roku 2002 plnohodnotným členem českého paralympijského hnutí s možností nominovat své hráče na paralympijské hry, pokud splní nominační kritéria Českého paralympijského výboru.

Od roku 2003 je tenis na vozíku také členem Českého svazu tělesně postižených sportovců, v jeho strukturách vznikla v témže roce STK tenisu na vozíku. V současné době má ČTSV zhruba 50 členů a jeho aktivní hráči, působí v Centrech tenisu na vozíku v Brně, Praze a Karviné, nebo se připravují pod dohledem svých trenérů v místě bydliště. ČTSV spolupracuje od roku 1999 s marketingovou a reklamní agenturou ARS Production a.s., která zajišťuje jeho finančně i materiálově náročnou tenisovou činnost i propagaci podporovatelů tohoto atraktivního sportu. ČTSV každoročně financuje hráčům užšího i širšího reprezentačního výběru účast na až devíti zahraničních turnajích a start pětičlenného družstva na mistrovství světa družstev. Doposud bojovali čeští hráči na mistrovstvích světa družstev v Holandsku, Austrálii, Anglii, Španělsku, USA, Francii, Švýcarsku, Itálii, Polsku, Novém Zélandu, Holandsku a Brazílii. V posledních letech se většinou umístil vždy do první desítky v konkurenci 32 účastníků. ČTSV každoročně pořádá domácí okruh turnajů – ČTSV Tour, na kterém mají právo bezplatné účasti všichni jeho členové. Body, získané na ČTSV Tour, jsou od roku 2003 sčítány a nejúspěšnější hráči získávají tituly mistrů České republiky ve dvouhře i čtyřhře. ČTSV je i organizátorem pravidelného náborového soustředění pro nové hráče, kde nabízí bezplatnou možnost všem, kteří chtějí začít s tímto sportem. Soustředění se každoročně odehrává během programu turnaje Brno Open a je vedeno ústředním trenérem ČTSV Jakubem Vurmem. Významnou aktivitou ČTSV je i organizace tří mezinárodních turnajů v Prostějově, Brně a Průhonicích.

Mezinárodní turnaje v ČR

KPM CONSULT Czech Open (dotace 12000 Euro) je mezinárodní antukový turnaj, který svoji historii odstartoval v roce 1995 v Brně. Zde byl organizován do roku 1998 a svoji úrovní přesvědčil delegáty ITF natolik, že mu pravidelně zvyšovali kategorii na současnou nejvyšší ITF1. Od roku 1999 byl turnaj přemístěn do Prostějova, což bylo vyvoláno především stoupajícími nároky na úroveň tenisového areálu i doprovodných služeb. Do prostějovského Tenis Clubu se sjíždějí světoví hráči a hráčky doposud a to vždy třetí týden v červnu.
Prague Cup Czech Indoor (dotace 6000 Euro) je jediný halový turnaj mezinárodní úrovně u nás a pravidelně ho na počátku prosince hostí areál Club Hotelu Praha v Průhonicích. I sem se sjíždí kvalitní hráčská konkurence. Historie turnaje sahá do roku 1997 a od té doby se na pražských dvorcích představí zhruba 85 tenistů a tenistek ročně. Kategorie turnaje se zatím zastavila na úrovni ITF3.
SSŽ Cup – mezinárodní mistrovství ČR (dotace 1000 Euro) navazuje na předchozí ročníky, kdy byl organizován pouze jako mistrovský vrchol domácí soutěžní sezóny. Jeho historie začala v roce 1996 v Neratovicích, pokračovala dvěma ročníky v Kralupech nad Vltavou a od roku 1999 je každoročně organizován v tenisovém areálu TC Classic v Brně. Doposud se všichni účastníci museli sklonit nad uměním Miroslava Brychty, ale mezinárodní konkurence mu cestu k dalším titulům ztěžuje. Turnaj má kategorii ITF Futures a je organizován vždy v srpnu.

Kalendář akcí

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.

Výsledky

ČTSV TOUR – seriál mistrovství ČR

Domácí turnajový okruh má za sebou už dvanáctiletou historii. Každoročně se počet turnajů pro české hráče mění a zvyšuje se jejich úroveň. Od roku 2003 se ČTSV Tour hraje jako turnajový okruh Mistrovství ČR, který probíhá po celou sezónu a do konečného výsledku se započítávají body získané ve dvouhře i čtyřhře během celé Tour. Mistr republiky ve dvouhře i čtyřhře je vyhlašován během mezinárodního mistrovství ČR v Brně. V současné době jsou do ČTSV Tour zařazeny Hamr Open v Praze (halový), Karviná Open (halový), Brno Open, Praha Open, Hostýnský pohár v Bystřici pod Hostýnem a Radnický pohár v Radnicích u Plzně.