TOP TEN 2019 – Nejlepší hendikepované sportovce ocenil Ledecký, Hlas i Hřib

V pondělí, 10. února 2020, skladatelé a zpěváci Janek Ledecký a Ivan Hlas spolu s primátorem hlavního města Prahy Zdeňkem Hřibem a paralympijskou vítězkou Jolanou Matouškovou, předali ocenění za výsledky na tuzemském i mezinárodním soutěžním poli desítce nejlepším hendikepovaným sportovcům Českého svazu tělesně postižených sportovců. Mezi nimi nechyběl jediný zlatý paralympionik z Ria 2016, plavec Arnošt Petráček, stolní tenista Jiří Suchánek (bronzový z PH v Riu) či atlet Martin Zach. Nejen ti se až do konce května 2020 snaží o získání nominace na paralympijské hry v Tokiu (25. 8. – 6. 9. 2020).

Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Abecední seznam oceněných:

Tereza Brandtlová – lukostřelba; oceněna za 3. místo v Evropském poháru (Para Archery European circuit) a 1. místo za soutěž družstev, které vybojovala společně s Davidem Drahonínským. Tereza se připravuje v SC Jedličkova ústavu s trenérkou Lídou Fikarovou; už 11. února odlétají na další mezinárodní závody do Dubaje

Jonáš Kešnar – para plavání; oceněn za 6. místo v disciplíně 200 m polohový závod na Mistrovství světa v Londýně (GBR), kde splnil kvalifikační limit na paralympijské hry v Tokiu. Ten doplnil ještě o trať 400 m volný způsob. Mladý, houževnatý a talentovaný plavec trénuje v PK Jindřichově Hradci pod vedením Jana Šimka a v rámci reprezentačního týmu pod vedením trenéra Jana Nevrkly.

Jana Kosťová – orientační závodnice, která se dlouhodobě pohybuje ve světové špičce; ve štafetě spolu s Hankou Doležalovou a Pavlem Dudíkem vybojovali zlato na mistrovství svět v Portugalsku. Jana později přidala také individuální medaili na soutěži Evropského poháru. Mateřským klubem je SKV Praha, kde se připravuje pod vedením Krešo Keresteše.

Filip Nacházel – stolní tenis; oceněn za 3. místo na Czech Open Ostrava, kde porazil výše postavené hráče v žebříčku a na Mistrovství Evropy dokonce zvítězil nad mistrem světa z roku 2018 Alim Ozturkem (Turecko); v současné době je Filip na 24. místě ve světovém žebříčku klasifikační třídy TT4; jeho osobním trenérem v HK Euro-Club Handicap Jilemnice je Miloš Tesař, reprezentačním koučem je Milan Jašek.

Arnošt Petráček – para plavání, stříbrem na trati 50m znak vybojoval na Mistrovství světa v Londýně kromě cenného kovu i jedno místo pro Českou republiku na paralympiádu v Tokiu. Arny se udržuje dlouhodobě na předních místech ve světovém žebříčku a je jediným zlatým medailistou z paralympiády v Riu de Janeiru ve 2016; od roku 2019 trénuje pod vedením reprezentačního trenéra Jana Nevrkly v klubu PARA PLAVÁNÍ PRAHA.

Jiří Pleško – převzal ocenění za národní tým ragby vozíčkářů, ten na mistrovství Evropy postoupil do ze skupiny „C“ bez jediné porážky a Jiří byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem celého mistrovského turnaje. O pozici ve vyšší „B“ skupině bude reprezentace bojovat začátkem července ve Varšavě pod vedením trenéra Davida Lukeše.

Jiří Suchánek – stolní tenis; ocenění za 3. místo z mistrovství Evropy v Helsinborgu (SWE); Pro zdravotní překážky Jirkovi sezóna nevyšla podle představ, ale evropským bronzem potvrdil svoji pozici nejlepšího českého hráče ve světovém žebříčku třídy TT2. Pro paralympiádu v Tokiu se ve stolním tenise místa přidělují na jméno a Jiří to své bude mít šanci vybojovat až do března. S osobním trenérem Jiřím Kodýmem se připravuje v SKST Liberec, reprezentaci trenérsky vede Milan Jašek.

Zuzana Přibilová – převzala ocenění za národní tým florbalu vozíčkářů; reprezentace vybojovala 1. místo na mezinárodním turnaji French Open a 2. místo na Para Games v holandské Bredě. Národní tým florbalu vozíčkářů vzešel z široké tuzemské základy florbalové ligy, do které je zapojeno sedm domácích a jeden polský tým. V rámci reprezentačních startů se naši florbalisté pod vedením Vladimíra Minaříka pravidelně umisťují na nejvyšších příčkách. Florbal vozíčkářů není paralympijský sport.

Vít Valenta – šachy; ocenění převzal za 4. místo z mistrovství světa tělesně postižených šachistů v Ružomberoku Na důležité turnaje se připravuje denně čtyři až šest hodin pod vedením velmistra Štěpána Žilky.

Martin Zach – atlet, hod kuželkou; oceněn za 2. místo na závodech světového poháru v Dubaji a v Sharjah ve Spojených arabských emirátech; 1. místo na mistrovství České republiky a sedmé místo na mistrovství světa. Připravuje se v klubu Atletika bez bariér pod vedením Evy Hrdinové.

 

Napsat komentář