Para lukostřelba

O sportuDokumentySportovní klubyReprezentaceKlasifikaceKalendář akcíVýsledky

O sportu

Paralukostřelba je prakticky nejstarším sportem vozíčkářů a na programu LPH je od prvních her v roce 1960 v Římě. střílet mohou sportovci s tělesným postižením za pomoci podpůrných zařízení v rámci klasifikačních pravidel. Sport se zaměřuje na koncentraci, přesnost a sílu. V závislosti na klasifikační třídě/sportovní kategorii se liší vzdálenost od terče i jeho velikost.

V soutěžích jednotlivců se střílí 72 šípů ve dvanácti kolech po šesti, kdy na dokončení jednoho kola má střelec 4 minuty. Nejlepší střelci pak zpravidla postupují do vyřazovací fáze, kdy střílí 15 šípů lépe, než soupeř. Střelci v kategorii reflexních luků střílejí na terč o průměru 122 centimetrů na vzdálenost 70 metrů, v kategorii kladkových luků pak má terč průměr 80 centimetrů a je vzdálen 50 metrů. Zastřešující organizací Paralukostřelby je World Archery.

Dokumenty

V současné době nejsou k dispozici žádné stažitelné dokumenty.

Sportovní kluby

TJ META Praha

Adresa sídla: Vajdova 11, 102 00 Praha 10
IČO: 48134619
Výpis z rejstříku

Kontaktní osoba: Sergej Pokorný
tel: 603 255 821
e-mail: hartig.pavel@seznam.cz


ABAK-počítadlo, z.s.

Adresa sídla: 17. listopadu 1123, 708 00 Ostrava
IČO: 26551098
Výpis z rejstříku

Kontaktní osoba: Renata Staňková
tel: 606 386 563
e-mail: renna@centrum.cz
web: http://www.schoolped.cz

Reprezentace

Zdroj – Lída Fikarová, trenérka

Tereza Brandtlová

Tereza Brandtlová ( členka SC JÚ Praha), žijící v Kostelním Hlavně, je od svých 18 let vlivem nepozornosti řidiče uživatelem invalidního vozíku. Vyzkoušela různé druhy sportu, jako bývalá tanečnice si ale uvědomovala při každém své postižení, než přišla v říjnu v roce 2017 k paralukostřelbě.

V roce 2018 absolvovala účast na dvou mezinárodních soutěží v kategorii w1 s kladkovým lukem (kategorie, kde jsou lidé s omezenou hybností trupu, horních končetin a úplně omezenou hybností dolních končetin), kdy na Mistrovství Evropy v Plzni dopomohla týmovému družstvu žen k bronzové medaili. Stejným rokem byla Českým paralympijským výborem vyhlášena jako Objev roku.

Zásadní pro ní byl rok 2019, ve kterém poprvé odstřílela sezónu v plném zápřahu, kdy vybojovala 3.místo na Evropském poháru v Olbii, v celkovém hodnocení Evropského poháru se dostala mezi čtyři nejlepší a ve finále, které se konalo v německém Wiesbadenu, vybojovala v individuální soutěži bronzovou pozici. V týmové soutěži s kolegou Davidem Drahonínským obsadila 1.místo a stali se nejlepším mix týmem v Evropě.

Cíl na rok 2020 je jasný: využít svoji fyzickou i mentální přípravu v dalších závodech a zabojovat o zbylá nominační místa na Paralympijské hry do Tokia.

Klasifikace

Jedná se o proces, při kterém je sportovci udělena klasifikační třída a status dle druhu a stupně postižení.

V Paralukostřelbě rozlišujeme 2 kategorie.

Open – stojící i sedící střelci, mohou užívat pomůcky ke stabilizaci.
W1 – pouze sedící, s limitem nátahu luku do 45 liber.

Více na https://www.paralympic.org/archery


Kalendář akcí

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.

Výsledky