Orientační závod

O sportuHistorieSportovní klubyReprezentaceDokumentyKalendář akcíVýsledky

O sportu

Foto: Archiv ČSTPS

Orientační sporty vozíčkářů začaly u nás v roce 1991 a do roku 2005 se jednalo pouze o závody rychlostního typu – vlastně šlo o přizpůsobené závody orientačního běhu.  Tato varianta orientačních závodů přetrvává dosud, každoročně se konají u nás nejméně dva takové závody – ve Vrchlabí a v Opavě. Od roku 2005 se ale začíná prosazovat disciplína trail orienteering, která je začleněná v IOF (mezinárodní federaci orientačních sportů) a ve které se konají každoročně mistrovství světa a každý sudý rok mistrovství Evropy. Naši reprezentanti se účastní těchto závodů bez přestávky od roku 2007 a za tu dobu jsme nasbírali na těchto vrcholových závodech v kategorii paralympic už 9 medailí.

Co je Trail-O

Trail-o je orientační disciplína zaměřená na čtení a správnou interpretaci mapy. Závodník dostává mapu s vyznačenou závodní tratí – podobně jako v normálním, „pěším“ orientačním běhu – ovšem každé kontrole zakreslené v mapě kolečkem odpovídá v terénu shluk až šesti lampionů a závodník musí rozpoznat, který z lampionů odpovídá popisu kontroly a poloze středu kolečka. Pro řešení přitom používá stejné orientační metody jako pěší závodník – identifikaci objektů, odhad vzdálenosti, sledování vrstevnic, záměrných linií atd. Nesmí ovšem vstupovat do terénu a zůstává pouze na cestě – odtud pochází mezinárodní název „trail-o“, ale ve Skandinávii, kde má tato disciplína dlouholetou tradici se stovkami závodníků, se používá název „pre-o“, tedy „přesná“ orientace.

Tato disciplína byla vyvinuta, aby nabídla všem, i lidem s omezenou hybností, šanci účastnit se smysluplných orientačních závodů. Mechanický i elektrický vozík, berle i asistence při pohybu, to vše je povoleno, protože rychlost není součástí soutěže. Schopnost správně identifikovat danou kontrolu neklade na závodníka žádné zvláštní fyzické nároky, což umožňuje i lidem s omezenou hybností rovnoprávně soutěžit. Většina soutěží trail-o je otevřena všem, handicapovaným i lidem bez handicapu.

Vybavení

Pomůcky k pohybu: Jakákoliv vozítka, kromě vozidel na spalovací motor, jsou povolena. Případná fyzická asistence je rovněž povolena.

Mapa: Běžná orienťácká (typicky sprintová) mapa s kolečky vyznačujícími místa kontrol. Závodník si může každou kontrolu pořádně prohlédnout, nesmí přitom ale opustit cesty. Poté, co se rozhodne, který lampion je podle něj ten správný, si na tzv. rozhodovacím stanovišti přiřadí lampionům zleva doprava písmena A-F a vybere správné písmeno. V elitní kategorii nemusí být správně žádný lampion (odpověď Z, zero).

Popisy kontrol: Spolu s tratí jsou na mapě vytištěny také popisy kontrol. Jsou prakticky stejné jako popisy v pěším OB, jen maličko detailnější. Obsahují navíc (ve sloupci B) vyznačený počet lampionů, které musí závodník na odpovídajícím kontrolním stanovišti vidět. V některých případech ještě obsahují (ve sloupci H) směr, kterým se z cesty má závodník na kontrolu dívat.

Průkazka: Soutěžící razí vybranou odpověď kleštěmi na papírové průkazky, na rozdíl od klasické průkazky je v trailu průkazka větší, aby bylo možné vybrat správnou možnost.

Pro zkušené orientační běžce může být dobré přečíst si trailovou kuchařku a je možné si trail částečně vyzkoušet i u počítače.

Historie

připravujeme…

Sportovní kluby

TJ META Praha

Adresa sídla: Vajdova 11, 102 00 Praha 10
IČO: 48134619
Výpis z rejstříku

Kontaktní osoba: Sergej Pokorný
tel: 603 255 821
e-mail: hartig.pavel@seznam.cz


Sportovní klub vozíčkářů Praha, z. s.

Adresa sídla: Ovčárská 471, 108 00 Praha 10
IČO: 43001513
Výpis z rejstříku

Kontaktní osoba: Michaela Krunclová
tel: 777 256 053
e-mail: predseda@skvpraha.org
web: http://skvpraha.org/


Sportovní klub Moravia Brno, z.s.

Adresa sídla: Mikulovská 9 , 628 00 Brno
IČO: 44015216
Výpis z rejstříku

Kontaktní osoba: Jiří Žák
tel: 721 985 076
e-mail: jirka.zakys@seznam.cz
web: http://www.skmoravia.cz

Reprezentace

připravujeme…

Dokumenty ke stažení

připravujeme…


Kalendář akcí

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.

Výsledky