V Karlových Varech se uskutečnil Den s handicapem

Den s hendikepem v Karlových Varech organizovala KV Arena ve spolupráci s VZP a Českým PARA sportem. Den, který měl ukázat dětem ze základních škol v Karlových Varech jak málo stačí k tomu, aby se život obrátil vzhůru nohama, byl rozdělen do tří částí. První, přednášková část, byla zajištěna právě VZP. V druhé, bazénové, části seznámila Štěpánka Řehořková z domácího klubu SK KONTAKT Karlovy Vary společně s domácí plavkyní paralympijskou reprezentantkou Vendulou Duškovou a paralympijským vítězem Arnoštem Petráčkem žáky s paraplaváním. Děti si mohly vyzkoušet, jak se plave nevidomým (se začerněnými brejličkami), bez použití paží anebo dolních končetin.

V Hale míčových sportů KV Arény bylo představeno sedm parasportů. Děti si mohly vyzkoušet jaké to je hrát Powerchair Hockey tedy florbal na elektrických vozíkách. Do tohoto sportu je zasvětili Lukáš Kroupa, Jan Thenot a Filip Korschinsky ze sportovního klubu Indians Plzeň. 

Ragby vozíčkářů, kontaktní sport, představil reprezentant Petr Oppenauer a rozhodčí Lucie Moravcová z Českého ragbyového svazu vozíčkářů. Nejatraktivnější byly hlavně nárazy a srážky na „ragbyákách“ – sportovní vozíky (útočné a obranné).

Že není vůbec jednoduché porazit našeho bronzového paralympijského medailistu ve stolním tenise Jiřího Suchánka si za stolem vyzkoušelo na vozíku nespočet dětí. Jirka též vyhlásil soutěž, kdo vybere moje podání, obdrží pálku s podpisem.

Paralympijská reprezentantka Tereza Brandtlová zasvětila děti do tajů paralukostřelby a pozvala je na Mistrovství světa 2023, které se koná od 17. do 23. července v Plzni.

Jízdu na „para sáních“ aneb jak parahokejisti trénují bez ledu i na ledě představil Miroslav Hrbek, zkušený paralympijský reprezentant z domácího klubu SKV Sharks.

Paraflorbal a handbike trenažer představil Sportovní klub vozíčkářů Praha. 

Celým dnem provázel Václav Uher, též hráč Powerchair Hokeje, který kladl všetečné otázky jak sportovcům, tak dětem. „Bylo to skvělé, zkusila jsem si jiný život“ zhodnotila žákyně Den s Handicapem. A o tom to je. Výborně vystihla myšlenku tohoto projektu. Zjistit jaké to je, když uděláte chybu nebo cizím zaviněním, případně nemocí apod. začnete žít život v sedě, bez končetin / zraku či s jiným pohybovým či zrakovým omezením. „Jedná se o dobře načasovanou akci, která před prázdninami může děti přibrzdit při podnikání různých rizikových aktivit. A zároveň může v budoucnu přilákat nové fanoušky či asistenty parasportu“ dodává Radka Kučírková, předsedkyně ČPS.

Akce se zúčastnili žáci ZŠ Komenského, ZŠ Truhlářská a ZŠ Dvory.

Za fotodokumentaci děkujeme Tomášovi Duchanovi.

Děkujeme všem, kteří pomohli při organizaci…

Všeobecná Zdravotní Pojišťovna, ČESKÝ PARA SPORTSK KONTAKT KARLOVY VARYKV Arena, Václav Uher, Petr Oppenauer, Jiří SuchánekTereza Brandtlová – ParaLukostřelkyněSKV Sharks Karlovy VarySportovní klub vozíčkářů PrahaLENOX – SK Indians PlzeňČeská federace Powerchair HockeyČeský ragbyový svaz vozíčkářůArnošt Petráček – oficiální stránkaVendy Dušková – plavecLukáš KroupaJan ThenotTomáš Vachuda