Manchester 2023 Allianz Mistrovství světa v paraplavání

Jedenácté Mistrovství světa se konalo od 31. 7. do 6. 8. 2023 v Aquatics Centre v Manchesteru. Šampionátu se zúčastnilo na 600 paraplavců ze 70 zemí. Byl to již třetí světový šampionát, který organizovala Velká Británie (Glasgow 2015 a Londýn 2019). Šampionátu se zúčastnilo 7 paraplavců z ČR se splněnými limity MQS. V celkovém hodnocení zemí se umístila ČR (1-0-2) na 27. pozici. První tři příčky obsadily světové plavecké velmoci Itálie (26-15-11), Ukrajina (20- 13-22) a Čína (18-20-13).

Spolu s paraplavci do Manchesteru odlétal realizační tým ve složení: Jan Šimek – reprezentační trenér; Alžběta Řehořková – asistentka reprezentačního trenéra; Petr Thiel – trenér; Gustav Červený – fyzioterapeut a kondiční trenér; Stanislava a Jiří Kratochvílovi – tappeři; Radka Kučírková – manažerka týmu.

Statistika české paraplavecké reprezentace:

  • Sedm plavců, zlato, dva bronzy, tři čtvrtá místa, šestnáct osobních rekordů
  • Zlato – 400m volný způsob – David Kratochvíl
  • Bronz – 50m znak – Arnošt Petráček
  • Bronz – 200m volný způsob – Agáta Koupilová

Hodnocení výkonů jednotlivých paraplavců:

David Kratochvíl (* 2007), S11/SB11/SM11, Plavecký klub Tachov, trenér Jan Šimek a tappeři Stanislava a Jiří Kratochvílovi (tappeři dávají nevidomému plavci signál před obrátkou a dohmatem a plní zároveň funkci osobních asistentů).

David se představil hned první závodní den v disciplíně 50m volný způsob, kde postoupil do finále časem 27,21, ve finále dohmátl na osmém místě v čase 27,56. Druhý závodní den čekala Davida motýlková stovka. V rozplavbě vylepšil osobní rekord skoro o tři vteřiny, když zaplaval čas 1:05,91 a postoupil do finále ze čtvrtého místa. Ve večerním finále osobák ještě posunul o téměř 7 desetin na 1:05,27 a bylo z toho nepopulární čtvrté místo. Disciplína 200m polohový závod se plavala jako přímé finále. Výsledný čas 2:28,51 znamenal pro Davida kvalitní 4. místo. Na znakové stovce si David v dopolední rozplavbě posunul osobák na 1:08,64 a postoupil z prvního místa do finále. Finále rozjel ještě rychleji než v dopoledních rozplavbách, dohmátl opět v osobním rekordu 1:08,56 a od bronzu ho dělilo pouhých sedm setin sekundy. Poslední disciplínou byla pro Davida kraulová čtyřstovka. V dopolední rozplavbě zaplaval osobák 4:40,34 a do finále postoupil opět z prvního místa. Ve večerním finále připravil David divákům nádherný závod, když na 250m točil na 6. pozici a někteří již „lámali hůl.“ David se však posouval – na 300m byl na třetí pozici za čínským reprezentantem Dongdong Huem holandským plavcem Rogierem Dorsmanem, který ještě na 350m točil na prvním místě. David byl stále třetí, ale na čínského plavce na druhé pozici ztrácel pouhých 0,64. Posledních 50m zaplaval David za 31,54 a dohmátl o devět setin sekundy rychleji než Holanďan Dorsman a stal se mistrem světa! Tímto výkonem David také vyplaval jednu přímou kvótu pro ČR (kategorie mužů) na LPH Paříž 2024.

Davidovo hodnocení šampionátu: „Tak ze začátku jsem začínal osmým místem, pak čtvrtý, čtvrtý, čtvrtý a teď dnešek poslední den a padlo tam první místo. Nemohl jsem tomu uvěřit ze začátku, teď už mám tu medaili na krku, tak je to obrovský štěstí pro mě, ale nezvládl bych to bez obrovský podpory přítelkyně, rodiny, rodičů, kamarádů a všech co mě podporují a fandí.“

Arnošt Petráček (* 1991), S4, PLAVÁNÍ České Budějovice, trenér Jan Šimek

Arnošt odletěl do Manchesteru s cílem obhájit loňský titul mistra světa v disciplíně 50m znak. Do finále postoupil z dopoledních rozplaveb druhým čase 43,83. Ve finále zaplaval čas 43,54, který stačil na třetí příčku, tedy první bronzovou medaili pro český tým na tomto šampionátu. Titul mistra světa vyplaval Cameron Leslie z Nového Zélandu, na stříbrnou medaili dosáhl Angel De Jesus Camacho Ramirez z Mexika, který dohmátl o 37 setin sekundy před Arnoštem. Arnošt tím rozšířil svoji sbírku medailí ze světových šampionátů na 9 (3-5-1). Svoji první světovou medaili, stříbrnou, vyplaval Arnošt na světovém šampionátu v jihoafrickém Durbanu v roce 2006 v disciplíně 50m motýlek. Z kraulové dvoustovky byl Arnošt ze zdravotních důvodů odhlášen.

Arnoštovo hodnocení bronzové medaile (50m znak): „Je to nádherný pocit, ten závod byl pro mě úžasnej, byl to velmi vyrovnaný závod a o tom to je, o tom je sport. Budeme se maximálně snažit připravit se co nejlépe do Paříže.“

Agáta Koupilová (* 1999), S5/SB5/SM5, SK KONTAKT BRNO, trenér Jan Sommer

Agi v roce 2022 potrápily zdravotní komplikace, které vyústily v zařazení do klasifikační třídy S5/SB5/SM5. Premiérový start na světovém šampionátu byla „doplňková“ disciplína 50m volný způsob, kde Agi zaplavala kvalitní čas 41,45 a postoupila do finále. Ve finále dohmátla na osmém místě pouhé tři setiny za dopoledním časem. Na sobotní kraulové dvoustovce, která je Agáty hlavní disciplínou si v dopoledních rozplavbách vylepšila osobní rekord o více než šest vteřin a čas 3:05,31 jí vynesl třetí postupovou příčku do finále. Ve finále Agi zaplavala nový osobák 3:02,83 a vybojovala druhý cenný kov pro ČR v podobě bronzové medaile. Na prvním místě se umístila Monica Boggioni z Itálie a stříbro vyplavala německá reprezentantka Tanja Scholz. Poslední závodní den byla na programu disciplína na 100m volný způsob třídy S5. Agáta v rozplavbách zaplavala osobní rekord 1:28,33 a postoupila do finále z pátého místa. Ve finále dopolední čas ještě vylepšila a čas 1:27,59 stačil na 6. místo.

Agáty hodnocení bronzové medaile (200m volný způsob): „Upřímně jsem to vůbec nečekala, myslím, že to nečekal nikdo a potěšilo mě to, dokázala jsem se zrychlit oproti ránu, takže za mě úplně super, nečekala jsem to, fakt ne. Náš cíl byl vylepšit ten ranní čas z rozplaveb, což se povedlo, takže super.“

Vendula Dušková (*1998), S8/SB7/SM8, SK KONTAKT KARLOVY VARY /Slavia VŠ Plzeň, trenér Jan Šimek

Na letošním šampionátu prošla Vendy znovu klasifikací, na základě výzvy Mezinárodního paralympijského výboru. Klasifikátoři opět potvrdili třídy S8, SB7 a SM8. Kraulovou čtyřstovku měla Vendy na programu hned první závodní den a v dopolední rozplavbě posunula osobní rekord na 5:16,48. Do finále postupovala třetím nejlepším časem. Ve finále předvedla téměř vyrovnaný výkon, dohmátla v čase 5:16,54, pouhých 6 setin za dopoledním časem a umístila se na 5. místě. Disciplína 100m prsa třídy SB7 se plavala jako přímé finále. Vendula dohmátla v čase na úrovni osobního rekordu 1:42,81, což stačilo na 6. místo. Posledním Vendy startem byla polohová dvoustovka, kde v dopoledních rozplavbách posunula svůj osobní rekord o dvě desetiny na 3:05,33 a ve finále dohmátla na 8. místě časem 3:06,37.

Vendy hodnocení pátého místa (400m volný způsob): „Já jsem letos nemohla úplně trénovat tak, jak bychom chtěli, trénuju sama na dálku, asi půl roku mě trápily ramena. S finále můžeme být spokojení, je to asi 9 setin za tím časem z rána, po 5 letech jsem schopná plavat na časech, který jsem plavala před tím.“

Alexandra Borská (* 2008), S8/SB8/SM8, Ústecká akademie plaveckých sportů, trenér Petr Thiel

Patnáctiletá plavkyně se poprvé objevila na mezinárodní scéně v loňském roce na IDM Berlin 2022 a Evropských paralympijských hrách mládeže 2022 v Helsinkách, kde vybojovala stříbro v disciplíně 100m znak. Ve stejné disciplíně splnila v roce 2022 na závodech Winter Polish Open v polském Štětíně limit na Paralympijské hry do Paříže 2024. Saša si vyzkoušela závodní bazén hned první závodní den v pondělí 31. 7. 2023 v doplňkové disciplíně 400m volný způsob, na které si vylepšila osobní rekord o 3 vteřiny na 5:53,14. Ve své hlavní disciplíně 100m znak si také vylepšila svůj osobní rekord a dohmátla v čase 1:24,10 na dohmátla na kvalitním 5. místě.

Saši hodnocení osobního rekordu a pátého místa na MS (100m znak): „Jsem velmi spokojená, protože to je moje první mistrovství, moje první finále a hned rovnou znakem, což je moje nejdůležitější a nejhlavnější disciplína. A taky se mi to překvapivě plavalo poměrně dobře, čekala jsem, že se mi to bude plavat hůř, ale ta první padesátka se mi plavala krásně, lehce, akorát mi prostě bohužel padala hrozně noha, takže jsem nebyla schopná tak dobře kopat, jak jsem chtěla.“

Jonáš Kešnar (* 2001), S9/SB9/SM9, Plavecký klub Jindřichův Hradec, trenér Jan Šimek

Jony se na světový šampionát nominoval v disciplíně 200m polohový závod, kterou plaval hned druhý závodní den. Z dopoledních rozplaveb postoupil do finále šestým časem 2:24,54. Ve večerním finále se mu bohužel nepodařilo čas vylepšit a dohmátl na sedmém místě v čase 2:24,80.

Jonášovo hodnocení disciplíny 200m polohový závod: „Velice špatný z mého pohledu, nevím, co se stalo, upadly mi úplně nohy, vůbec to nebylo tak, jak bych si to představoval, jak si myslím, že mám natrénováno. Docela mě to mrzí a nevím, budu to muset probrat s trenérem a uvidíme, co s tím je, myslím si, že mám určitě navíc a fakt mě mrzí, že ten čas je takhle špatnej, nevím, čím to je.“

Tadeáš Strašík (* 2000), S10/SB9/SM10, Ústecká akademie plaveckých sportů, trenér Petr Thiel

Tadeáš si vybral smůlu hned první den ve své hlavní disciplíně 100m prsa. Po dohmatu v dopolední rozplavbě se na tabuli objevila písmena DSQ – diskvalifikace. Druhý závodní den si Tadeáš spravil chuť na 200m polohový závod, kde si vylepšil osobní rekord na 2:22,40, bylo z toho sice 12. místo, ale splněný limit MQS na paralympijské hry do Paříže 2024. Poslední disciplínou byla pro Tadeáše motýlková stovka. Čas v rozplavbě 1:02,35 na postup do finále nestačil.

Tadeášovo hodnocení osobního rekordu na 200m polohový závod: „Plavalo se mi dobře, s časem jsem spokojený, mám limit do Paříže – áčkový, takže spokojenost. Když vezmu v potaz, že jsme tu dvoustovku trošku nechali stranou, a právě jsme se spíš připravovali na stovku prsa, kde jsem se smolně nechal diskvalifikovat, tak jsem maximálně spokojený.“

Díky patří také trenérům, pracovníkům a dobrovolníkům, kteří připravují plavce v domovských klubech po celý rok a samozřejmě velké díky všem fanouškům a podporovatelům!

V příštím roce se konají XVII. letní paralympijské hry v Paříži, plavecká část se bude konat v termínu od 29. 8. – 7. 9. 2024.

Výsledkový servis: https://www.paralympic.org/manchester-2023/schedule-and-results

Stream: https://www.youtube.com/user/ParalympicSportTV

Fotogalerie – Český PARA sport: Jon Super / SportsNewsAgency : https://www.facebook.com/media/set/?set=a.678345610999378&type=3

Rozhovory s plavci dělala ředitelka komunikace Českého paralympijského výboru Veronika Macková – jsou k nalezení na FB Českého paralympijského týmu: https://www.facebook.com/paralympicsCZ/videos

Klasifikační třídy
S1 – S10 – plavci s tělesným omezením (S1 = plavci s nejtěžším typem postižení a S10 = plavci s nej- lehčím typem postižení)
S11 – S13 – plavci se zrakovým postižením (S11 = nevidomí a S13 = plavci se zbytky zraku) S14 – plavci s mentálním postižením

Plavecké třídy
Třídy S = pro volný způsob, znak a motýlek
Třídy SB = pro prsařské disciplíny
Třídy SM = pro polohový závod

Plavecké způsoby: VZ – volný způsob, P – prsa, M – motýlek, Z – zna

Zpráva z akce ke stažení:

Výsledky:

Výsledkový servis: