Loučíme se s Milanem Kubalou, osobností tuzemské i světové para atletiky

Z atletického nebe na nás od soboty 14. března shlíží diskař Milan Kubala, který Česko reprezentoval jako člen ČSTPS na třech paralympijských hrách. Připomínáme si nejen za jeho sportovní výkony ale také práci, kterou odvedl jako trenér para atletiky a inspiraci, kterou šířil kolem sebe.

Disku se věnoval už od svých 16 let. Ale až jako vyzrálý padesátník (ročník 1946) prožil svou premiéru na paralympijských hrách v Atlantě v roce 1996. Tam v hodu diskem, uspěl v kategorii F35 a přivezl stříbrnou medaili. V doplňkové disciplíně vrh koulí skončil ve finálovém kole pátý. O tom, že disk byla Milanova silná disciplína, svědčí celkových pět medailí, které získal pod vedením trenéra Wybraniece, ze světových a paralympijských soutěží (3 zlaté a 2 stříbrné).

Se sportem na vozíku začal v tehdejším Svazu invalidů a jako první vyzkoušel stolní tenis, po registraci ve sportovním klubu ZPS Frýdek – Místek přešel k atletice. Podle svých slov byl jeho sportovním vzorem americký diskař Oerter, který zvítězil na čtyřech olympijských hrách v řadě, naposledy v roce 1968 na LOH v Mexiku.

Motivací pro sport ale pro Milana nebyly „jen“ sportovní úspěchy. Kontakt s mladou generací si udržoval i po ukončení aktivní sportovní kariéry. Dál působil v roli trenéra para atletů ve svém domovské klubu ve Frýdku – Místku, kde vychoval generaci sportovců, kteří navázali na jeho úspěchy. Mezi nejvýraznější patří diskař a oštěpař Radim Běleš.

V rodinné sportovní tradici pokračuje syn Přemysl, reprezentant ČR v plážovém volejbalu. “Jsem na syna hodně hrdý, protože pokračuje ve sportovní tradici. Já i manželka jsme sportovci a kluk dobře drží linii,” komentoval sám Milan pro Polar.cz synovy úspěchy.

Milan Kubala, legenda české i světové para atletiky, nás opustil 14. března 2020 ve věku 73 let. Se svou ženou vychoval tři děti.

Mezinárodní reprezentace na Mistrovství světa a Paralympijských hrách:

1996 – Paralympijské hry Atlanta

  • Vrh koulí – kategorie F35 – 5. místo
  • Hod diskem – kategorie F35 – 2. místo

1998 – Mistrovství světa Birmingham

  • Vrh koulí – kategorie F35 – 4. místo
  • Vrh koulí – kategorie F36 – 5. místo
  • Hod diskem – kategorie F36 – 1. místo

2000 – Paralympijské hry Sydney

  • Vrh koulí – kategorie F36 – 6. místo
  • Hod diskem – kategorie F36 – 1. místo

2002 – Mistrovství světa Villeneuved’Ascq

  • Hod diskem – kategorie F36 – 2. místo

2004 – Paralympijské hry Atény

  • Hod diskem – kategorie F36 – 1. místo

2006 Mistrovství světa Assen

  • Hod diskem – kategorie F36 – 5. místo

Zdroj: https://www.paralympic.org/milan-kubala

Foto: L. Šipla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *