Nela na běžeckém mistrovství v Německu

Ve dnech 30. a 31. října 2022 se Nela Kuiper, plavkyně sportovního klubu PARA PLAVÁNÍ PRAHA, zúčastnila mezinárodního mistrovství Německa, jako součást FIS Evropského poháru v běžeckém lyžování hendikepovaných (FIS Para Nordic European Cup).  Tento první závod sezóny 2022/2023 se konal v kryté hale na běžecké lyžování v německém Oberhofu, jedné ze 4 hal v Evropě umožňujících trénink / závody na běžkách po celých rok.

Běžkování v hale si můžete představit jako jízdu v zasněženém tunelu. Hala v Oberhofu má 3 části, které dohromady tvoří trať o délce 1,2 km a terén je překvapivě kopcovitý. Lyžuje se v jednom směru a široký prostor se 2 stopami po obou stranách umožňují současný trénink jak pro elitní lyžaře, tak projížďku pro veřejnost, na klasiku i bruslení.   Teplota v hale je stabilních -4C a tak byly přechody ze slunečného Oberhofu, kde teplota vystoupala až na 18C, do chladné haly skutečně zvláštní. 

V běžeckém lyžování hendikepovaných se startuje ve 3 skupinách: 1. sedící lyžaři, což jsou lidé pohybující se v běžném životě na vozíku, 2. stojící lyžaři s postižením horních a/nebo dolních končetin a 3. zrakově hendikepovaní lyžaři, kteří v závodech následují svého vodiče.  Skupiny se dále dělí do klasifikačních tříd a výsledné časy se pro každou klasifikační třídu přepočítávají koeficientem dle stupně postižení. V kategorii stojících lyžařů se klasifikační třídy rozlišují dle stupně postižení rukou a nohou. Nela startovala v kategorii LW9, ve které v rámci stojících lyžařů závodí ti s nejtěžším postižením, tedy postižením nohy a ruky zároveň.

Závodů se účastnila celá německá reprezentace v běžeckém lyžování a závod byl též otevřen pro kategorii žáků.  Kvůli trvajícím Covid opatřením v Německu odřekli na poslední chvíli účast ostatní zahraniční týmy, a tak mezinárodní aspekt závodů zajišťovala účast nás z České republiky a dvou účastníků ze Švýcarska.  Nejpočetnější skupinu tvořili zrakově postižení lyžaři.  V sobotu se závodilo volnou technikou na 3 km (žáci „U16“) a   5-6 km (dospělí dle postižení) a v neděli klasickou technikou na 2 km (žáci „U16“ a sedící lyžaři) a 6 km ostatní.   Covid ovlivnil bohužel i účast v kategorii žáků, a tak místo ohlášených 5 účastníků startovali nakonec jen 2 děti z Německa. V sobotu si na 3 km trať volně z žákyň troufla jen Nela a k pobavení publika titul mistryně Německa v paraběžkování získala česká paraplavkyně. V neděli se na trati 2 km klasicky titul po zásluze vrátil na německou půdu a Nela skončila těsně za domácí závodnicí.

Nela stála na běžkách naposledy v březnu a chvíli trvalo, než na umělém sněhu našla stabilitu a rytmus.  Po 2 dnech tréninku už ale bez problémů trať zvládala včetně rychlého sjíždění kopců. Nela na trati 2 km klasicky v celkovém čase 11:32.4 min zaostala za německou závodnicí v přepočtu o pouhých 9,6 s.  O rok mladší lyžařka z Oberhofu je v běžkařské hale jako doma, běžeckému lyžování se dlouhodobě věnuje s trenérem a na trať nastoupila s profesionálně připravenými závodními lyžemi. Je potěšující, že Nela, která se běžkování věnuje zatím pouze rekreačně jako „hobík“ se v tomto mezinárodním srovnání neztratila.

Závodů se účastnilo celkem 18 lyžařů a velkou většinu z nich tvořili medailisté ze zimních paralympiád a mistrovství světa v paraběžkování a parabiatlonu.  Mít možnost závodit spolu s takto úspěšnými sportovci bylo pro Nelu velmi inspirativní.

Tým německé reprezentace v paraběžkování a místní sportovní klub vytvořili pro závody výborné podmínky, organizace závodů byla naprosto profesionální a celé 2 dny měly úžasnou atmosféru.   Nečekali jsme až tak velmi srdečné přijetí a opravdu přátelský a osobní přístup ze strany pořadatelů i účastníků. Škoda jen, že účast v žákovské kategorii byla tak malá a nebyla možnost poměřit síly s více soupeři. Nela k závodům dodává: „Chtěla bych, aby na tyto závody přijelo příští rok více účastníků a aby bylo paraběžkování víc populární i v Česku“.