Tým Macron Warriors Sabbioneta ovládl Pilsen Powerchair Open 2024

Tisková zpráva, 2. dubna 2024 

V průběhu velikonočních svátků v Plzni, v hale TJ Lokomotiva, bojovalo o poháry 10 Powerchair Hockey týmů (florbal na elektrických vozíkách). Nepřemožitelnými se stali italští bojovníci Macron Warriors Sabbioneta, když ve finále porazili belgický tým APHC (Antwerp Powerchair Hockey Collective) 8-3. Vítězný tým v průběhu dvoudenního turnaje neztratil ani jeden bod a celkem nastřílel 102 gólů. O 54 gólů se postaral Leonardo Catania a zajistil si tím ocenění Nejlepší střelec. Tento italský tým vznikl v roce 2014 a někteří hráči týmu jsou v italském nároďáku (Itálie je na 4. místě ve světovém žebříčku). Ocenění Nejlepšího brankáře si zajistil brankář vítězného týmu Ali Yousef s 80% úspěšností.

V zápase o bronz potvrdil roli favorita tým A.S.D. WOLVES BAREGGIO, když porazil 7-1 tým Treviso Bulls APS-ASD, který skončil na nepopulárním 4. místě.

Dramatické utkání jsme sledovali v boji o pátou příčku, kdy pražský tým New Cavaliers porazil německý tým Nording Bulls 14-12.

Pořádající tým SK Indians Plzeň podlehl v zápase o 9. místo švýcarskému týmu Zeka-Rollers Aargau A 5-3. „Byla to pro nás vynikající zkušenost a zároveň motivace k vylepšení tréninků tak, abychom se příště v celkovém hodnocení posunuli. Je pravda, že západní Evropa má před námi 15 let náskok, ale uděláme vše pro to, abychom ji brzy dohnali“ dodává hráč a předseda organizačního výboru Lukáš Kroupa.

Nejlepším hráčem s T-hokejkou (přidělanou k vozíku) byl vyhlášen Maxim Decroc, z belgického týmu APHC, který plnil zároveň funkci manažera týmu a fungoval též jako rozhodčí. Titul Nejužitečnějšího hráče turnaje získal Jiří Táborský ml. z týmu New Cavaliers Praha, teprve patnáctiletý hráč, který je velkým příslibem pro domácí reprezentaci. Cenu Fair Play si pak odvezl hráč německého týmu Nording Bulls Silvio Schuckart, který v průběhu hry sebral a podal hokejku protihráči.

Všechna ocenění předával zakladatel tohoto sportu v ČR Petr Alina, který v roce 2002 přivedl tehdy ještě Electric Wheelchair Hockey do Obchodní akademie Janské Lázně a položil kvalitní základy tomuto sportu u nás.

Oficiální zahájení s rozlosováním týmů a zakončení s vyhlášením se konal v unikátních prostorech DEPO2015, které disponuje vynikajícím zázemím od bezbariérovosti přes technické vybavení až po skvělou kuchyň. Týmy do skupin rozlosovali radní pro sport města Plzně pan Tomáš Morávek a 1.místopředseda Českého paralympijského výboru Roman Suda. Pan radní pro sport, Tomáš Morávek, přišel v sobotu fandit do sportovní haly TJ Lokomotiva Plzeň, která též poskytla kvalitní zázemí pro konání takhle velkého mezinárodní turnaje s téměř 80 hráči na elektrických vozíkách.

„Je to sport, jsou to tedy především emoce, nikdo nechce prohrát. Nad rámec sportovní jde také o nová přátelství a výměnu zkušeností. Spokojenost týmů byla pro nás největší odměnou“ hodnotí Radka Kučírková, předsedkyně Českého PARA sportu.

Celý průběh Pilsen Powerchair Open 2024 by se však neobešel bez téměř 50 pomocníků především z řad studentů Střední zdravotnické školy v Klatovech, studentů fyzioterapie a ergoterapie ze Západočeské univerzity v Plzni a členů asistentského týmu pořádajícího klubu SK Indians Plzeň, kteří se po všech stránkách postarali o hladký průběh turnaje. Koordinátorkou „těchto lidských zdrojů“ byla Simona Zedník Hanker.  Přestože se jednalo o úplně první turnaj, tak se všichni svých rolí zhostili zodpovědně a na jedničku, především delegáti zahraničních týmů zvládli s velkým přehledem a stálým úsměvem na tváři řešit požadavky a případné drobné komplikace jednotlivých týmů. V průběhu celého turnaje panovala dobrá atmosféra, napříč týmy bez ohledu na jazyk se navázala nová přátelství, a myšlenka dobrovolnictví spojila lidi, kteří by se v běžném životě možná ani nepotkali. My všichni dobrovolníci jsme tak měli možnost užít si neuvěřitelnou dávku pozitivní energie, smíchu a zkušeností. Jedna z delegátek se k celé akci vyjádřila: „Bylo to úplně super, pro mě krásný nový zážitek ze sportu, který má smysl. Jsem ráda, že jsem mohla být součástí a už teď doufám v další ročníky, protože rozhodně budu chtít byt součástí zas a znova.“

Kontakt: Radka Kučírková, kucirkova@ceskyparasport.cz, +420 602 179 011

Powerchair Hockey ( florbal na elektrických vozíkách) je kolektivní halový sport pro osoby s největším tělesným omezením. Hrají ho ženy i muži. Hraje se 2×20 minut. Na hřišti je vždy 5 hráčů (4 plus 1 brankář) a můžete vidět dva typy herního vybavení. A to klasickou florbalovou hůl, kterou hráč buď drží nebo ji má přivázanou k ruce a nebo tzv. “Téčko”. Což je plastová hokejka ve tvaru písmene T, která je připevněna pod stupačkou elektrického vozíku (pro hráče, jejichž pohybové omezení jim neumožní držet hokejku v ruce). Powerchair Hockey má dlouhou tradici zejména v západní Evropě. V Nizozemsku a Belgii začaly školy pro studenty s pohybovým omezením v sedmdesátých letech minulého století tento sport zapojovat do osnov tělesné výchovy.