24. ročník turnaje ve stolním tenise o putovní „Pohár města Janské Lázně“

V polovině června  14 –  15.6.2019 se uskutečnil již 24.ročník, turnaje ve stolním tenise  o putovní „Pohár města Janské Lázně“. Mezinárodní soupeření tříčlenných družstev tělesně hendikepovaných sportovců. Celý projekt se odehrál ve sportovní hale hotelu Omnia v Janských Lázních, kde měli účastníci zajištěný ubytovací a stravovací servis. Závodníci měli k dispozici bazén a jízdenku lanovkou na Černou horu. Někteří hráči toho plně využili před turnajem i  před nedělním odjezdem. Celkem se zaregistrovalo 112 osob, včetně hráčů, náhradníků a doprovodů. Turnaje se zúčastnili družstva z Polska (TOP Boleslawiec, Start Zeliona Góra a Start Wroclaw), Slovenska (ŠK TP Ružomberok, ŠK Valaliky), Německa (BSV Mnichov) a České republiky (Slovan Svoboda Praha, TJ Labe Kolín (tři družstva), TJ Jičín, TJ ZPS Čechie Hradec Králové, TJ ZPS Sokol Lhůta (dvě družstva) a domácího SK Janské Lázně (3 družstva). Do hracího plánu bylo zařazeno 20 družstev.  V týdnu, před turnajem odřeklo účast  družstvo Halassi Oliver Club Budapest, z důvodu účasti na národních přeborech Maďarska. Taktéž byla odřeknuta účast družstvem PARA Senec taktéž z důvodů přednosti na mistrovství jednotlivců Slovenské republiky. Za tyto družstva nastoupilo B družstvo TL Sokol Lhůta s paralympijskou vítězkou Jolanou Matouškovou. Na soupiskách se objevili hráči, kteří se zúčastnili Paralympijských her  Pekingu, Soulu, Sydney. Věkové kategorie byli zastoupeny od 14 let do 78 let. Celkem  se do turnaje prezentovalo 72 hráčů a hráček.

V sobotu 15.6. od 8.30 bylo provedeno zahájení, nástupem všech družstev a byli přivítání   ředitelem turnaje a místostarostou města. Slavnostního zahájení byli přítomni též zástupci sponzorů, vedení hotelu a doprovody hráčů. Při tomto slavnostním nástupu, byl předán  panu Jiřímu Vorlovi diplom Fair play, za výrobu exkluzívních pohárů po dobu 24 let.  Minutou ticha byla uctěna památka paní Věře Obrdové, aktivní účastnice turnajů pro tělesně postižené osoby. Byla též, iniciátorkou při založení svazu ČSTPS.

Miloš Tesař (vpravo) a Filip Nacházel

Družstva byla tradičně rozlosována do 4 skupin po 5 družstvech. Utkání ve skupinách se rozehráli již 2 kola v pátečním podvečeru od 19 hodin do 22.30 hodin. Po sobotním nástupu, pokračoval druhý soutěžní den dohráním zápasů ve skupinách. V odpoledních hodinách byly rozehrány utkání o umístění. Do finálové skupiny prošli družstva, BSV Mnichov, SK Janské Lázně A, TJ Labe Kolín A, TJ Sokol Lhůta A, Start Zeliona Góra, SK Janské Lázně C, TJ Čechie Hradec Králové a TJ Jičín.Z těchto osmi družstev se do finále probojovalo družstvo TJ Labe Kolín A a SK Janské Lázně A. Výsledkem 4-3 zvítězili hráči Kolína, když odvrátil 3 mečboly. Třetí místo obsadilo družstvo TJ ZPS Sokol Lhůta, 4. místo obsadilo družstvo BSV Mnichov. Další pořadí 5. místo ZSR Start Zeliona Góra, 6. místo TJ Jičín, 7. místo domácí SK Janské Lázně C a finálovou osmičku uzavřelo družstvo TJ Čechie Hradec Králové. Na dalších místech se umístila tyto družstva: TOP Boleslawiec, WSZN Wroclaw, TJ Labe Kolín B, ČSMPS A, ŠKST TPŠ Ružomberok, Janské Lázně z. s. B, TJ ZPS Sokol Lhůta B, ČSMPS B, TJ Labe Kolín C, TJ Slovan Svoboda Praha, ŠK ST OZP Valaliky, Halassi Oliver Club Budapest (za toto družstvo nastoupili náhradní členové ostatních družstev)

Po společné večeři bylo vyhlášení konečných výsledků, byl udělena cena Fair play. V rámci 24. ročníku byla udělena cena Fair play panu Miloslavovi Fejfarovi TJ Jičín s diplomem a víkendovým poukazem pro dvě osoby, věnovaný Státními lázněmi Janské lázně

Závěrem účastníci a vedení turnaje by chtělo poděkovat všem sponzorům a mediálním partnerům, kteří podpořili tento dlouhodobý projekt: městu Janské Lázně, Ministerstvu školství a tělovýchovy České republiky,   ABB Trutnov s.r.o., Nadace Kontu Bariéry – Charty 77, nadace Agrofert,  firmě MONTRAGO s.r.o., Vrapo s.r.o. Trutnov, Státním léčebným lázním Janské Lázně a.s. státního podniku, Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje, České spořitelně a. s., Trutnov, Epro Trutnov s.r.o. Trutnov, ZPA CZ, s.r.o., Tyco Electronics EC Trutnov s.r.o., vedení hotelu OMNIA Janské Lázně, penziónu Marianum Janské Lázně. Bez, těchto sponzorů,  bychom nemohli tento v Evropě, vysoce ceněný turnaj uskutečnit.

Věříme, že nám sponzoři a státní organizace budou nápomocni, abychom mohli tento významný sportovně společenský projekt realizovat i v následujících letech.

Vedení turnaje děkuje všem dobrovolným organizátorům, kteří přispěli ke zdárnému průběhu turnaje 2019.

Příští jubilejní 25. ročník je plánován v termínu 12 – 13.6.2020.