Dnes startují lyžařské závody pro hendikepované sportovce

Jedinečné výkony, překonávání sebe sama. Od 28. do 30. 1. 2022 se uskuteční celorepublikové Lyžařské závody hendikepovaných sportovců ve Ski areálu Lipno. Závod prověří síly a dovednosti účastníků sedících (monoski) a stojících.V sobotu jsou na programu tréninky na svahu, v neděli nás pak budou čekat samotné závody. Těm předchází páteční klasifikace (zařazení sportovců do tříd dle typu postižení) a sobotní trénink v brankách pod odborným vedením. Zázemí budou tvořit asistenti ze Sportovního klubu vozíčkářů Praha (SKV Praha) a studenti Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (FTVS UK). Cílem je přivést k zimním sportům a lyžování více lidí s hendikepem, rozšířit tak členskou základnu lyžařů a vytipovat „závoďáky“, kteří by se mohli posunout na mezinárodní úroveň. Na startu uvidíme 25 sportovců včetně stříbrného medailisty v plavání z Tokia Arnošta Petráčka.

Výkony sportovců pak ocení také předseda Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora. Matkou celého projektu je Ilona Pavlová, která se dlouhá léta věnuje sportu hendikepovaných a poznatky o něm přednáší na Univerzitě Karlově. „Před mnoha lety už jsem lyžařské závody pro hendikepované sportovce pořádala. Ale dnes bude organizování snadnější, existuje nabídka bezbariérového ubytování, bezbariérové toalety jsou v restauracích poblíž sjezdovek, a hlavně máme nesrovnatelně lepší lyžařské vybavení pro vozíčkáře. Proto jsem velice ráda, že se mi podařilo do projektu nadchnout jak SKV Praha, tak Český PARA sport. Věřím, že akce bude úspěšná.“ Pořadatelům vyšel vstříc Ski areál Lipno, který mimo jiné zajistil bezbariérové ubytování v hotelu ELEMENT nedaleko sjezdovky. Za podporu děkujeme také Nadaci Charty 77 a projektu Čtení pomáhá.

Radka Kučírková, předsedkyně Českého PARA sportu k celé akci dodává: „Jsem ráda, že se taková akce uskuteční. Věřím, že se z tohoto pilotního projektu stane tradice a startovní pole se bude rok od roku zvětšovat Závody pořádají Sportovní klub vozíčkářů Praha a Český PARA sport.