Na Velké ceně Pardubic padlo neuvěřitelných 8 českých rekordů!!

Historicky nejúspěšnější se stal jubilejní 25. ročník Velké ceny města Pardubic v atletice handicapovaných, který uspořádal na prvomájovou neděli domácí spolek Atletika Bez Bariér. Na oblíbený mítink se přihlásilo na 130 sportovců ve více než 300 jednotlivých startech. Zúčastnili se nejen čeští reprezentanti, ale i úplní atletičtí nováčci. Na pořadu byly vedle tradičních vrhačských disciplín – vrhu koulí, hodu diskem, oštěpem a kuželkou – i dráhové disciplíny, konkrétně běh na 100 m, 200 m a 800 m. Téměř 5 hodin bojovali muži i ženy na Městském atletickém stadiónu na Dukle o cenné kovy či osobní zlepšení. Pořadatelé pro ně tento den připravili 36 jednotlivých disciplín různých kategorií postižení.

Celý závod byl sankcionovaný, což znamená, že výsledky atletů s licencí poputují do světového žebříčku. I proto probíhaly jednotlivé disciplíny pod přísným okem mezinárodní technické delegátky. Byla to právě ona, kdo v tento sváteční den na Městském atletickém stadiónu potvrdil celkem 8 nových českých rekordů!! Hned o dva z nich se postarala domácí závodnice Michaela Janáková, která se nedávno vrátila ke sportu po 11leté přestávce. České rekordy překonala v hodu oštěpem o 30 cm, v hodu diskem dokonce o 3 metry! O další český rekord se postarala také domácí atletika Bez Bariér Tereza Vargová. Doslova světový výkon padl v kuželkářském sektoru. Nový český rekord zde vytvořil František Serbus z SC JU Praha. Jeho kuželka dopadla jen 6 cm pod hranicí 35 m. Další dva rekordy mohli diváci vidět mezi handicapovanými koulaři. Ve skupině F 32 se o nový zápis postaral Richard Kyclt z SC JU Praha, ve skupině F 33 pak ostravský Matěj Doležel. Ten měl opravdu dobrý den, protože krátce před tím překonal český rekord i v hodu diskem. Na dráze se o nový český rekord postaral také ostravský závodník Ondřej Bartošek, když na 100 m doběhl v čase 15,32 s.

Pořadatelé mohli být opravdu spokojeni. Skvělá účast, výborné výkony, i počasí všem přálo, a tak na letošní první májovou neděli budou jistě všichni vzpomínat s úsměvem. Celý závod se nesl v poklidném a přátelském duchu. Pro závodníky na stupních vítězů byly připraveny krásné pamětní medaile, diplomy i květiny. Celá akce je tradičně velmi vysoko hodnocena nejen sportovci a organizátory, ale i významnými osobnostmi sportovního, společenského a kulturního života. Pardubického kraje i města Pardubice.

Autor: Eva Hrdinová
Foto: Jan Kábele
Zdroj: www.atletikabb.cz