Příprava pro české para lukostřelce na Paralympijské hry v Paříži je v plném proudu

Po víkendovém halovém Mistrovství České republiky nepostižených lukostřelců (17. – 18. 2. 2024) se čeští para lukostřelci kategorie W1  opět přesunou do prostorů sportovního centra v Nymburku, kde jim od 19. února začne druhé soustředění v tomto roce pod vedením trenérky Lídy Fikarové. Část sportovců odjíždí první týden v březnu na poslední turnaj, kde je možnost získat kvalifikační místa na Paralympijské hry. Pro Terezu Brandtlovou a Šárku Musilovou to bude prověření jejich přípravy.

“My jsme během zimy pracovaly mimo soustředění, pokud to zdravotní stav sportovců umožnil, na občasných společných tréninkách v Praze. K trojici reprezentantů se přidal i David Zíka, který momentálně střílí svoji první závodní sezónu. Tím, že máme i s Davidem Drahonínským čtveřici závodníků, konečně můžeme pracovat i na tréninků týmů žen, mužů a mix (žena a muž),” vysvětluje trenérka.

Soustředění bude zaměřeno směrem k nastávajícímu turnaji “Šárka s Terezou týden poté  odlétají na závody do Dubaje, takže si zase po čase zastřílejí na 50 metrů a pojedeme víc soutěžní část spojenou s mentální přípravou. Tím, že do Dubaje letí spousta kvalitních střelců, bude to i prověření, v jaké jsou formě” dodává Lída Fikarová

Týden po příletu z Dubaje se koná v Plzni halové Mistrovství ČR paralukostřelců, kam její dva stálí svěřenci pojedou: “Hodně se na to těším, protože tenhle závod půjde David Zíka poprvé a Tereza střílí halu nyní velmi dobře, takže bych byla ráda, aby i tam podali svůj nejlepší výkon.”

A jaký je plán para lukostřelby do budoucna?

“Jsem velmi ráda, že ač jsem říkala, že nikdy nebudu trénovat sportovce bez handicapu, že jsem svůj postoj změnila. Získala jsem tím velmi kvalitní tým lidí okolo sebe, kteří střelecky stoupají nahoru a zajišťují mi jeden trénink v týdnu pro parasportovce, kde z časových důvodů nemohu být. Plánujeme spolu i např. prodloužené víkendy nejen se střílením.

Jen je škoda, že u dalších nadějných para sportovců řešíme zdravotní problémy, což nás limituje. Bohužel je to to, s čím v práci s handicapovanými musíte počítat. S ČVUT, kde momentálně trénujeme, byly vypsány hodiny pro lidi s postižením, kteří by si lukostřelbu chtěly zkusit. A pokud někdo má zájem, může mě kontaktovat,” uzavírá trenérka Lída.

Kontakt na trenérku: Lida Fikarova, E: lfikarova@googlemail.com