Mistrovství ČR pro rok 2021 v Rýmařově

Mistrovství ČR pro rok 2021 v Rýmařově

Po jarním covidovém problému, kdy byly zrušeny všechny turnaje, pořádala Jiskra Rýmařov MČR v kuželkách Českého PARA sportu (dříve ČSTPS). Přijeli všichni nominovaní, kteří splňovali proticovidová opatření a dovolil jim to jejich zdravotní stav.

V těžce postižených ženách, které hrají 60 hodů do plných, zvítězila naprosto s přehledem opavská Jindra Mošová výkonem 282 a o 34 kuželek odsunula na stříbrnou příčku jasnou favoritku této kategorie Jarmilu Horákovou z Horního Benešova. Mošová rozhodla o svém vítězství úžasnou 1. drahou, kdy nahrála o 39 víc, než Horáková. Třetí byla též opavská Ilona Dědková s 208 kuželkami.

Kategorie lehce postižené ženy -LP ženy – nemá favoritku. Každá z 3 nominovaných žen dokáže vyhrát. A mezi 2 nejlepšími to byl boj do posledního hodu. Po 50 hodech měly stejný výkon 179 opavská Marta Špačková a Věra Thielová z KK Blansko. I zde nakonec rozhodlo štěstí a 3 kuželky po výměně drah. Špačková měla celkově v plných o 1 a v dorážce o 2 kuželky lepší výkon. Takže výkonem 360 poražených kuželek získala mistrovský titul opavská Marta Špačková. 357 porazila Věra Thielová a třetí příčku získala též opavská Věra Fridrichová za 335 kuželek, která tentokrát propadla v plných.

V kategorii lehce postižení muži LP1 se souboj o mistrovský titul odehrál mezi 2 nejlepšími hráči této kategorie, a to mezi hornobenešovským Josefem Klechem, který titul obhajoval a Petrem Kumstátem z Děčína, který zde hraje pod hlavičkou KK Blansko. Kumstát pomalu zvyšoval svůj náskok a po 50 hodech vedl o 26 kuželek. Před svou druhou dorážkou již znal celkový výsledek Klecha – 382 a stačilo mu v dorážce sehrát pouhých 12 kuželek na mistrovský titul. Nakonec porazil 70 kuželek a celkový výsledek 441 znamenal nejen vítězství v MČR, ale i nejlepší výsledek ze všech kategorií. Třetí příčku obsadil opavský Jaroslav Pelikán s 242 kuželkami, kterému vzhledem k zhoršenému zdravotnímu stavu finále moc nevyšlo.

Kategorie mužů LP2 byla velmi vyrovnaná. Po 50 hodech měli 2 největší soupeři Ivo Mrhal z domácího oddílu a Jan Šmerda z KK Blansko po 208 kuželkách. Po výměně drah se ukázala znalost domácího prostředí a i trocha toho potřebného štěstíčka. Mrhal porazil o 3 kuželky víc a výkonem 419 poražených kuželek získal nečekaně mistrovský titul. Stříbro vybojoval Šmerda, kterému ani vynikající dorážka – 130 nestačila na lepší umístění. Třetí byl s 398 kuželkami opavský Josef Kuzma. Do finále nastupoval v roli mírného favorita, protože v kvalifikačních turnajích Českého poháru získal nejvíce bodů. Nyní měl ale o 2 chyby více, než jeho oba soupeři. To ho stálo šanci překročit hranici výborného výkonu, což je 400 poražených kuželek.

V kategorii těžce postižení muži, kteří hrají 100 hodů do plných, se o mistrovský titul bohužel nebojovalo. Ten mohl jen přijet obhajovat bez povinnosti absolvování min. 5 turnajů Českého poháru rýmařovský Kocurek. Ten se však na poslední turnaj se zóny nedostavil. Josef Kuzma – druhý z posledního MČR přestoupil na vlastní žádost před 1. turnajem tohoto roku do kategorie LP2 a dalšímu hráči Lubomíru Červinkovi chyběl 1 turnaj. Takže připraven byl pouze Miroslav Grebenár, což bylo málo. Pouze 2 hráči o mistrovský titul bojovat nemohou, pokud se jedná o jednu kategorii.

Ten, kdo získal mistrovský titul má v dalším ročníku výhodu a nemusí absolvovat povinné turnaje Českého poháru a může pouze přijet na příští MČR jej obhajovat.

Autor: Petr Kumstát