Para lukostřelci míří na soustředění do Nymburku

Od 21.11. do 26.11. se bude konat v Sportovním centru v Nymburku para lukostřelecké soustředění pod záštitou Českého Para sportu, kam sportovci jedou se stejným cílem- uspět na Mistrovství světa v Dubaji, které se koná od 19. do 27. února 2022.

“Čas na přípravu byl v letošním roce kratší než obvykle, ti kteří se zúčastnili Paralympijských her absolovali krátkou regenerační přípravu a ihned nastupovali do objemové části tréninku. Ostatní již trénovali, takže věřím, že tato část přípravy, kde se budeme zaměřovat jak na elementární, tak soutěžní část bude pro všechny účastníky přínosná,” vysvětluje Lída Fikarová.

Dvoufázové tréninky vyzkouší nejen fyzickou, ale hlavně mentální odolnost: “Mám pořád pocit, že se tato stránka dost podceňuje, naštěstí díky spolupráci s mentálním koučem jak na lukostřelbu, tak osobním, jsme postavili program, aby i účastníci věděli, na čem mohou v konečných dvou měsících pracovat.”

Mezi para lukostřelci se objeví např. slovenský Marcel Pavlík, který skončil na Paralympijských hrách v Tokyu v kategorii compound men na 4. místě, Tereza Brandtlová, jež na poslední chvíli získala divokou kartu a obsadila 9. místo nebo Tomáš Vrzal, nadějný český para lukostřelec: “Tomáš je člověk, který tomu sportu hodně dává a má všechny propozice k tomu obsazovat vyšší pozice. Upřímně by si zasloužil víc pozornosti,” dodává trenérka Českého Para sportu.

Novinkou je i spolupráce s Fakultou tělesné výchovy, kdy student oboru  Aplikované tělesné výchovy a sportu osob se specifickými potřebami se bude podílet na částech soustředění: ”Jsme překvapeni za ohlasy u studentů, že je tohle prostředí velmi zajímá. Bude to pro obě strany zajímavá zkušenost a já doufám, že společná práce se tímto prohloubí i do budoucna.”

Aby se trochu para lukostřelci zrelaxovali, je naplánovaná návštěva hlavního města Prahy: “Pomalu všichni účastníci jsou mimopražští, proto budeme utužovat vztahy klidně procházkou po Staroměstském náměstí”, usmívá se.

Zda se v pořádání soustředění bude pokračovat, je nejisté: “Abychom mohli konkurovat na  Mistrovství světa v Dubaji, je vhodné 2-3 intenzivní soustředění s výkonnostními sportovci ještě uspořádat. Má se pracovat týmově a systematicky, bohužel v dohledné době už moc nevidím světlo na konci tunelu,” dodává zklamaně.