V Brně proběhlo XXV. Mistrovství České republiky handicapovaných plavců a byla to pořádná jízda

V sobotu 23. 10. se v Brně sešli plavci z celé republiky i zahraničí na Mistrovství české republiky. Závodů se účastnilo 117 plavců z dvanácti českých a slovenských klubů. Nejpočetnější výpravou byl klub PARA PLAVÁNÍ PRAHA s téměř padesáti plavci.

Celý den vládla na bazénu příjemná atmosféra, a to i díky úspěšné domluvě mezi vedením stavebních prací a organizátorem závodu. Do poslední chvíle nebylo úplně jasné, zda handicapovaní plavci budou mít k dispozici bezbariérový přístup na bazén. Vedle původního začala totiž výstavba 25-ti metrové bazénu a právě použití vstupu pro vozíčkáře bylo ohroženo. Velké díky tedy patří organizátorům akce SK KONTAKT BRNO a STAREZU (provozovatel sportovišť v Brně) za vzájemnou vstřícnost při hledání způsobu, jak tento problém vyřešit.  

Mistrovství České republiky bylo druhým závodem Česko-slovenského poháru. Závod byl v kalendáři IPC swimming a pro plavce se stal příležitostí ke splnění limitů na nadcházející mistrovství světa 2022. 

Na MČR se kromě paralympijských reprezentantů představili mladí talentovaní plavci, jako třeba nadějný Jakub Vaněk z SK KONTAKT Ostrava, David Kratochvíl z Plaveckého klubu Tachov nebo Saša Borská z PARA PLAVÁNÍ PRAHA. 

Úplné mládí bylo zastoupeno především klubem PPP. V kategorii nejmladších žáků do deseti let startovali tři osmiletí plavci z PPP, v kategorii žáků dvanáct plavců (z toho devět z PPP) a v kategorii juniorů celkem sedmnáct plavců.

Závodníkům se dařilo. Skupina plavců se splněnými limity na MS 2022 se rozrostla o další plavce – Anežka Floriánková, Petr Frýba, Denis Nadzon. Ti, kteří, kteří mají na MS světa limity splněné z LPH jsou paralympionici: Vendula Dušková, Dominika Míčková, Arnošt Petráček, Jonáš Kešnar a Tadeáš Strašík a David Kratochvíl, který se nakonec své účasti na LPH vzdal.

Vynikající osobní rekordy předvedli také nejmladší žáci a žáci Eduard Prokop, Alexandra Borská nebo Lukáš Páv (všichni plavci klubu PARA PLAVÁNÍ PRAHA). Brněnská plavkyni Agáta Koupilové zaplavala na trati 400m volný způsob letošní nejlepší čas, který není daleko za limitem na MS. Budeme Agi držet palce, ať to na nadcházejících závodech letí. Také Eva Linhartová se předvedla ve skvělé formě, když na 100m volný způsob dosáhla na osobní rekord. Nutné také zmínit Jana Holuba jako plavce třídy S14, kterého čeká nejvyšší soutěž na úrovni mistrovství světa a je uspořádaná pro tuto kategorii plavců s mentálním postižením – závody Virtus.

Závod nebyl ochuzen ani o napínavé štafety 4 x 50m volný způsob a 4 x 50m polohový závod. Ve všech štafetových závodech dominovaly štafety pražského klubu PARA PLAVÁNÍ PRAHA.

Na šampionátu se odplavalo 431 individuálních startů a 20 štafet.

Děkujeme zúčastněným plavcům za předvedené výkony, jejich trenérům, dobrovolníkům a asistentům za jejich celoroční přípravu v klubech. Také děkujeme rodičům a všem divákům, kteří se přišli podívat a zafandit.

Naše poděkování patří také sponzorům, díky níž mohla akce proběhnout, pořádajícímu klubu SK KONTAKT BRNO, řediteli závodu Janu Sommerovi a jeho kolegyním Kateřině Chalupové a Dominice Míčkové za skvělou organizaci. 

Foto: SK KONTAKT Brno / Vít Franta