Paralympijské hry, Tokio, 25. 8. – 3. 9. 2021

Plavecké soutěže na letních paralympijských hrách 2020 proběhly v japonské metropoli v termínu od 25. 8. – 3. 9. 2021. Českou republiku odletělo reprezentovat 6 plavců (pět Český PARA sport a jeden Český svaz zrakově postižených sportovců). Tým Českého PARA sportu odletěl do Tokia s realizačním týmem ve složení: Jan „Hanys“ Šimek – reprezentační trenér a trenér Jonáše Kešnara, Alžběta Řehořková – asistentka reprezentačního trenéra a trenérka Arnošta Petráčka, Gustav Červený – fyzioterapeut, kondiční trenér a tapper. Miroslav Smrčka ze svazu zrakově postižených se PH zúčastnil pod vedením trenéra, asistenta a tappera Petra Budínského.

Odkazy:

Kompletní výsledky: Tokyo-2020/ paralympic-games/results/swimming

Arnošt Petráček (1991), S4, klub PARA PLAVÁNÍ PRAHA, trenérka Alžběta Řehořková

50m motýlek (vypsané pro třídy S1 – S5): 41,41; 14. místo

50m volný způsob: 40,64 v rozplavbách a postup do finále ze 7. místa/ ve finále DSQ

50m znak: 41,75 PR/ ve finále 41,26; 2. místo

Arny své čtvrté paralympijské hry zahájil disciplínou 50m motýlek, která byla vypsána pro třídy S1 – S5. Arnošt byl jediným plavcem třídy S4 v této disciplíně. Na start jsme šli s očekáváním, že si vyzkoušíme závodní atmosféru, nové plavky a callroom. Výsledný čas 41,41 byl pěknou předzvěstí pro další starty 50VZ a 50Z a také nejrychlejším časem této sezóny. Na svůj dvojboj (50m volný způsob a 50m znak) Arny čekal 5 dní, které jsme vyplnili tréninky ve vodě i na suchu, kvalitním spánkem a dobrým jídlem. Čtvrteční volná padesátka byla hodně našlapaná, věděli jsme, že postup do finále bude obtížný. Arnošt ráno zaplaval velmi kvalitní čas pod 41s a postoupil do večerního finále ze 7. místa. Tam už to nevyšlo podle představ, Arnymu při startu nateklo do brýlí a po dojezdu následovala diskvalifikace za neprotnutí hladiny jakoukoliv částí těla při jedné z vln. Arny si byl této chyby vědom, ale nebylo čas na dlouhé rozbory, protože ho druhý den čekala hlavní disciplína 50m znak. Ranní rozplavby znakové padesátky Arny prolétl v novém paralympijském rekordu 41,75 a postoupil do večerního finále z 1. místa, jen dvě setiny před ruským soupeřem Romanem Zhdanovem. Večerní finále bylo krásnou tečkou za celou paralympijskou cestou. Roman Zhdanov v něm sice zvítězil ve světovém rekordu a zaplaval neuvěřitelný čas 40,99, ale Arnošt Petráček vybojoval v krásném a napínavém závodě stříbrnou medaili, taktéž překonal stávající světový rekord a zaplaval osobní rekord 41,26.

Vendula Dušková (1998), S8/SB7/SM8, klub SK KONTAKT KARLOVY VARY, Slavia VŠ Plzeň, trenérka Štěpánka Řehořková, reprezentační trenér Jan Šimek, kondiční trenér Gustav Červený

200m polohový závod: 3:06,56 rozplavby/ 3:14,59; 8. místo

400m volný způsob: 5:20,71 – přímé finále; 6. místo

100m prsa: 1:43,05 rozplavby/ 1:42,69 finále; 7. místo

Vendy se v Tokiu představila ve třech disciplínách. První disciplínou byla polohová dvoustovka. V ranních rozplavbách překonala osobní rekord o téměř 8 desetin a postoupila do večerního finále. Ve finále Vendy vyplavala 8. místo. Jako velká bojovnice finále doplavala, ale byl to nepříjemný a náročný závod, ve kterém jí nesedly závodní plavky. Další disciplínou byla čtyřstovka volný způsob, která se plavala jako přímé finále, protože závodnic bylo méně než osm. Vendula doplavala na 6. místě ve výsledném čase za osobním rekordem. Vendy i trenér Honza Šimek vědí, že mají natrénováno na rychlejší čas, jen to prodat. Závěrečnou disciplínou byla prsová stovka. Ranní výkon Vendy zajistil postup do finále, ve kterém zaostala za osobním rekordem pouze o 12 setin a vybojovala 7. místo. Vendy je v klasifikační třídě S8/SB7/ SM8. Jako téměř jediná startuje ze sedu a nedělá aktivní kop dolními končetinami a přesto 3 x uspěla v paralympijském finále.

Jonáš Kešnar (2001), S9/SB9/SM9, klub PARA PLAVÁNÍ PRAHA a PK Jindřichův Hradec, trenér Jan Šimek

400m volný způsob: 4:33,76; 13. místo

200m polohový závod: 2:24,03 rozplavby/ 2:23,0 finále; 5. místo

Jonáš Kešnar v letošním roce absolvoval dva velké životní milníky. Prvním byla maturitní zkouška a druhým premiérová účast na paralympijských hrách. Příprava na paralympijské hry byla zkomplikovaná zavřeným bazénem v Jindřichově Hradci. Jonáš se po úspěšné maturitní zkoušce začal intenzivněji připravovat se svým trenérem Janem Šimkem na soustředěních v ČR i v zahraničí. Celou plaveckou soutěž na PH otevřel, když plaval hned první disciplínu 400m volný způsob v první rozplavbě. Na této dlouhé trati se projevil tréninkový výpadek, Jonymu po dvoustovce „došlo“, ale doplaval v kvalitním čase nedaleko za osobním rekordem. Polohová dvoustovka přišla na řadu až za týden po kraulové čtyřstovce. Zde bylo jasným cílem postoupit do finále a navázat tak na úspěch z MS v Londýně v roce 2019. V ranních rozplavbách Jonáš zaplaval skvělý čas a postoupil do večerního finále. Finále slibovalo skvělou podívanou. Jonáš Kešnar v něm nakonec doplaval na hodnotném 5. místě v osobním rekordu.

Dominika Míčková (1995), S4/SB3/SM4, klub SK KONTAKT BRNO, trenér Jan Sommer

150m polohový závod: 4:45,08; 18. místo

50m prsa: 1:13,46; 11. místo

50m znak: 1:11,84; 14. místo

Pro Domču byly tokijské hry také paralympijskou premiérou. Představila se ve třech disciplínách. První z nich byla doplňková disciplína 150m polohový závod. Je to náročná kombinace tří plaveckých způsobů, které Domi měla ještě ztížené o nedobrou polohu nohou. Znakovou padesátku rozjela výborně dle plánu za 1:11 a s výsledným časem, který byl lepší než na květnovém ME, jsme spokojeni. V dalších disciplínách 50m prsa i 50m znak na Domču dolehla tíha paralympijského závodu. Výsledné časy byly za Dominiky očekáváními, ale získala tím další cennou závodní zkušenost.

Tadeáš Strašík (2000), S10/SB9/SM10, klub PARA PLAVÁNÍ PRAHA a Ústecká akademie plaveckých sportů, trenér Petr Thiel

100m prsa: 1:13,19; 7. místo

200m polohový závod: 2:24,0 rozplavby/ 2:23,26 finále; 8. místo

Tadeáš Strašík má za sebou vynikající, ale náročnou sezónu. Do Tokia se nominoval na dubnových závodech světového série v italském Lignanu. Na otevřeném ME ještě vylepšil nominační časy a posunul se ve světových tabulkách. Do Tokia odletěl na základě zisku divoké karty.

Jako první se Tadeáš představil ve své hlavní disciplíně 100m prsa, která se plavala jako přímé finále. S výsledným časem a 7. místem byli Tadeáš i jeho trenér spokojeni. Na svůj druhý závod čekal až do posledního dne plaveckých soutěží. Už v ranních rozplavbách polohové dvoustovky si vylepšil svůj osobní rekord o více než dvě vteřiny a postoupil do finále, kde ještě vylepšil svůj dopolední čas a vyplaval si 8. místo v nabité světové konkurenci.

Miroslav Smrčka (S11/SB11/SM11), Český svaz zrakově postižených sportovců, trenér Petr Budínský, tapper Gustav Červený

100m znak: 1:15,93; 11. místo

200m polohový závod: 2:54,35; 12. místo

100m prsa: 1:28,29; 10. místo

Paralympijské hry proběhly bez větších komplikací. Vyzdvihla bych práci všech dobrovolníků, kteří byli neuvěřitelně milí a ochotní.

Závěrem bych chtěla poděkovat kolegům Janu Šimkovi a Gustavovi Červenému za skvělou spolupráci.

Radce Kučírkové, Lucii Moravcové, Davidu Pulpánovi za administrativní zajištění před odletem, v průběhu her i po příletu. Lence Štifterové a Štěpánce Řehořkové za nepostradatelnou účast na přípravných akcích před PH a za jejich spolupráci při přípravě Arnošta Petráčka.

Děkujeme našim nejbližším za jejich neutuchající podporu a lásku, kamarádům a všem vám, co nám drželi na dálku palce a fandili.