Český PARA sport ocenil desítku nejlepších sportovců

V úterý, 17. ledna 2023, proběhlo v Rezidenci primátora hlavního města Prahy vyhlášení nejlepších para sportovců TOP TEN roku 2022. Ten by byl za normálních okolností polovinou letního paralympijského cyklu, který zkrátila covidová epidemie. Vrcholnými akcemi, kde naši sportovci uspěli, se staly Mistrovství světa v plavání, stolním tenise, lukostřelbě, orientačním závodě, mistrovství Evropy v lukostřelbě a tanci. Záštitu nad akcí převzal primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Para plavání je jedním z neúspěšnějších para sportů u nás. Jednou z hlavních akcí loňského roku bylo Mistrovství světa v para plavání v portugalském Funchalu, odkud Arnošt Petráček přivezl zlato ze své hlavní tratě 50m znak v klasifikační třídě S4. Na Mistrovství světa Česko reprezentovalo celkem osm sportovců, kteří vedle zlata dovezli také pět čtvrtých, dvě pátá, čtyři šestá a jedno sedmé místo. Ty znamenala celkové 25. místo v hodnocení zemí.

Na Evropských paralympijských hrách mládeže (EPYG), ve finském Pajulahti, Český para sport reprezentovali čtyři nadějní plavci. David Kratochvíl se šesti medailemi (2-2-2) se stal nejúspěšnějším sportovcem výpravy. Plave ve třídě S11. Před EPYG David startoval také na Mistrovství světa, kde byl jedním z nejmladších účastníků a ve svých čtrnácti letech skvěle konkuroval svým dospělým soupeřům. Vynikající výkon předvedl zejména v disciplíně 100m znak, kde zaplaval osobní rekord a umístil se na čtvrtém místě – pouhých 0,5 sekundy za bronzovou medailí. David už v roce 2021 splnil paralympijské limity na čtyřech tratích, proto od něho můžeme očekávat zajímavé výkony nejen v roce 2023.

Vedle něj se na závodech představila také Alexandra Borská, která vloni debutovala na závodech Světové série IDM Berlín. Na Evropských paralympijských hrách mládeže (EPYG) absolvovala Saša mezinárodní klasifikaci, která ji zařadila do třídy S8. Výborný výkon předvedla ve finále znakové stovky, kde zaplavala čas 1:28,43 a dohmátla na druhém místě v kategorii mladších juniorek.

V lukostřelbě nás reprezentuje Tereza Brandtlová ve třídě W1. Loňský rok byl pro ni sportovně velmi intenzivní. Účastnila se jak Mistrovství světa v Dubaji, tak mistrovství Evropy v Římě a byly z toho dvě stříbra a dva bronzy, a to v soutěžích jednotlivců a v soutěži smíšených týmů společně s Davidem Drahonínským.

Na Mistrovství světa ve stolním tenise v Granadě vyslala Česká asociace stolního tenisu pět hráčů. Jiří Suchánek jako jediný z týmu získal přímou nominaci na MS, kde se probojoval až do čtvrtfinále. Zde už nestačil na slovenského dlouholetého soupeře a předsedu Slovenského paralympijského výboru Jana Riapoše. Na turnaji Spanish Open pak Jiří vybojoval 1. místo ve čtyřhře, kterou odehrál s polským reprezentantem Rafaelem Czuperem a dále se umístil na 3. místě v kategorii jednotlivcu. Jiří je ve světovém žebříčku na 9. místě.

Premiéru na světovém poli zažila Nela Kemlinková, která si ve třídě WT9 v loňském roce stabilně výbornými výkony zajistila 2. místo ve světovém žebříčku juniorek do 23 let.

V orientačním závodu Českou republiku zastupuje Jana Kosťová, která se na světové špičce pohybuje už od roku 2013. Vloni na Mistrovství světa v Jelení Hoře vybojovala 3. místo v soutěži jednotlivců
TRail-O a 1. místo v soutěži družstev společně s Hanou Doležalovou a Pavlem Dudíkem.

Novým sportem svazu je bowling, ve kterém se na mezinárodním turnaji v Thajsku umístila Věra Macháčková v absolutním hodnocení na 3. místě, kdy v soutěži dvojic hrála s Michalem Krchem (B1) a v soutěži trojic se přidal Karel Macháček (B2).

Reprezentační tým paraflorbalu zopakoval stříbrné umístění na Swiss Wheely Open. V cestě turnajem nestačil pouze na jediného přemožitele – Švédsko. Paraflorbal je v ČR sportem s dlouholetou ligovou soutěží a budeme se těšit, až se tento sport probojuje také na paralympijské hry. Ocenění za celý tým převzal Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru, který se na turnaji rozloučil s reprezentační kariérou a Dominika Horáková, manažerka týmu.

Ragby vozíčkářů má za sebou nejúspěšnější rok v historii, kdy se tým kvalifikoval na Mistrovství Evropy 2023. Kvalifikační turnaj se konal v norském Skienu a reprezentace vedená hlavním trenérem Davidem Lukešem zde vybojovala vítězství v pěti ze šesti zápasů.  Tím si zajistila bronz a účast na Mistrovství Evropy. Ocenění převzali hráči Jiří Pleško, který byl zároveň oceněn jako nejlepší hráč třídy 1,5 a David Mecera.

Ocenění sportovci obdrželi dárkové tašky MHMP, broušený dar z české rodinné sklářské dílny Crystal HeArt, certifikáty z dílny komiksového kreslíře Davida Henyše, proteinové doplňky z rodinné společnosti Řeznictví a uzenářství U DOLEJŠÍCH v Davli.

Dary sportovcům předali bývalí paralympijští vítězové plavkyně Jana Hoffmanová, stolní tenistka Jolana Matoušková a pětibojař Vojtěch Vašíček.

Český PARA sport (ČPS), dříve Český svaz tělesně postižených sportovců (ČSTPS), je nestátní nezisková organizace, právní formou spolek, provozující sportovní aktivity osob se zdravotním od úrovně rehabilitační, rekreační až po výkonnostní a vrcholovou, tedy paralympijskou.

Cílem svazu je zapojit co největší počet osob se zdravotním postižením do pravidelné sportovní činnosti. Sportovce pak chceme představit jako osoby, které žijí aktivní a plnohodnotný život. Odstraňování bariér a vzájemné propojení a spolupráce s populací a sporty bez postižení je základním předpokladem pro rozvoj naší činnosti.

Sportem od rehabilitace k paralympiádám podporujeme rozvoj fyzické a psychické kondice, eliminaci nebo kompenzaci projevu daného hendikepu a sociální interakci, která hraje důležitou roli v životě každého člověka.