Costa Brava Para Open 2020

Od čtvrtečního rána bojuje početná výprava stolních tenistů na Costa Brava Para Open 2020 ve španělském městečku Platja d’Aro. Turnaje se účastní celkem pět našich hráčů. Mezi vozíčkáři to jsou v TT2 Jiří Suchánek a v TT3 Petr Svatoš. Z řad stojících v TT6 Petr Hnízdo, v TT8 Vít Špalek a v TT 9 David Půlpán.

Dále se turnaje také účastní český hráč Ivan Karabec z ČATHS.

Po soutěži jednotlivců, která byla na programu ve čtvrtek a v pátek, dnes začaly boje v soutěži družstev.

V jednotlivcích se nejvíce dařilo Jiřímu Suchánkovi v TT2, který se probojoval až do semifinále, ve kterém po velmi dobrém výkonu podlehl světové dvojce, polskému hráči Rafalovi Czuperovi. Nicméně i přes tuto prohru Jirka nasbíral několik důležitých bodů do světového žebříčku a dnes/zítra bude v soutěži družstev usilovat o další body, aby si vybojoval účast na paralympijských hrách v Tokiu 2020.

Petrovi Svatoši (TT3) bohužel unikl postup ze skupiny o dva míčky, když v klíčovém utkání podlehl Colinu Judgemu z Irska 2:3 na sety – 9:11 v rozhodujícím pátém setu. Toto utkání mělo několik infarktových stavů. Ve druhém setu vedl Petr 10:2 a set nakonec vyhrál až těsně 14:12. V rozhodujícím pátém setu Petr naopak prohrával už 0:7 a dokázal stav srovnat na 9:9, ale bohužel nedokázal dotáhnout drtivý finiš do vítězného konce.

Petr Hnízdo (TT6) předvedl ve skupině nadprůměrný výkon a vítězstvím nad hráčem z Egypta Ibrahimem Hamadtouem si připsal důležitou výhru, díky které dosáhl na své první body do světovém žebříčku. Je třeba zmínit fakt, že egyptský borec je pravděpodobně jediným hráčem na světě, který drží pálku v ústech a hraje tak veškeré svoje údery.

Vít Špalek (TT8) bohužel ve tříčlenný skupině nedokázal po průměrném výkonu nad výše nasazenými soupeři zvítězit, a tak ve skupině obsadil třetí místo.

David Půlpán (TT9) měl ve skupině oba pozdější finalisty, a sice naturalizovaného čínského hráče, hájícího barvy Austrálie (Lin Ma) a Joshuu Staceyeho z Velké Británie. S těmito dvěma soupeři neměl David moc šancí, takže se spíše soustředil na čtvrtého hráče skupiny, Holanďana Barta Van Der Zandena, se kterým podal výkon z kategorie lepší průměr, nicméně utkání prohrál po dramatickém průběhu 2:3 na sety.

Soutěž družstev

Ve sloučené kategorii TT1-TT2 nastoupil Jiří Suchánek s ruskými spoluhráči Rasulem Nazirovem a Dmitryjem Lavrovem. Ve skupině si postupně poradili 2:0 se soupeři z Itálie (Crosara, Falco a Chiarini) – nejdříve pár Suchánek/Nazirov vyhrál čtyřhru 3:2 proti Crosara/Falco a následně Jirka porazil 3:0 Chiariniho, a 2:1 na zápasy s britsko-španělskou dvojicí Matthews/Rogriguez. Toto druhé utkání již bylo o poznání vyrovnanější. K vítězství velmi napomohla výhra ve čtyřhře (Suchánek/Nazirov), opět 3:2 na sety. Nicméně posléze prohrál Lavrov s Matthewsem 1:3 a stav byl tak srovnaný na 1:1. V rozhodujícím utkání však zvítězil Suchánek 3:0 nad Rogriguezem a postup z prvního místa ze skupiny byl tak na světě.

V semifinále se utkali s korejsko-argentinskou dvojicí Kang-Bustamente Sierra. Do třetice nám vyšel debl, tentokrát hladce 3:0. Nazirov prohrál velmi nadějně rozehraný zápas proti soupeři z Koreje 2:3 – 12:14 na míčky v rozhodujícím pátém setu. Stav byl srovnaný na 1:1 na zápasy. V rozhodující dvouhře porazil Jirka jednoznačně 3:0 na sety Argentince a mohli jsme tak slavit postup do finále.

Ve finále nás čekal známý polský pár Czuper/Jakimczuk. Tentokráte klukům poprvé nevyšla čtyřhra a prohráli těsně 2:3. Nicméně Jirka následně porazil poměrně jednoznačně Jakimczuka a srovnal stav na 1:1. Nazirov v rozhodující bitvě svedl velice vyrovnaný souboj s jasným favoritem Czuperem, ale bohužel prohrál 1:3 – 11:13 na míčky ve čtvrtém setu. Je potřeba zmínit, že vítězstvím nad Jakimczukem si Jirka pravděpodobně zajistil postup na paralympijské hry do Tokia 2020.

Ve sloučené kategorii TT3-TT4 bojovali Petr Svatoš s Maciejem Nalepkou (POL). Ve skupině je čekali Francouzi Lamirault s Delarqueem a Španělé Rodriguez s Ordejonem. Francouze zdolali 2:1, ale po úvodní prohrané čtyřhře 1:3 to s našimi nevypadalo vůbec dobře. Nicméně Nalepka výhrou nad Delarquem 3:1 srovnal stav na 1:1 a Petr prohrál Lamiraultou 0:3 na sety – vše v koncovkách setů; 9:11, 10:12 a 10:12.

V semifinále se utkali s irsko-italskými soupeři, a sice Judgem a Orsim. Po prohrané úvodní čtyřhře 0:3 to vypadalo na rychlý proces. Nicméně Maciej porazil překvapivě hladce Judgeho 3:0 a bylo srovnáno na 1:1. Rozhodovalo tedy utkání mezi Petrem a Orsim. Papírový favorit byl Orsi, nicméně Petr po skvělém výkonu dokázal zvítězit 3:2 (11:9 v pátém setu) a zajistil nám tak postup do finále.

Ve finále naši poměřili síly se sousedy ze Slovenska (Mihálik/Trávníček). Byť prohra ve finále 0:2 vypadá jednoznačně, průběh byl vyrovnaný, když v úvodní čtyřhře naši podlehli 1:3 a následně Maciej pohrál 11:13 v pátém setu s Trávníčkem.

Ve sloučené kategorii TT6-TT7 spojil síly Petr Hnízdo s Martinem Robertem Perrym (GBR). Ve skupině prohráli s chorvatsko-ruským párem Jožič/Gabdullin – po úvodní prohře ve čtyřhře 0:3 sice Martin Robert dokázal skvělým výkonem porazit Gabdullina 3:1, ale Petr nestačil na Jožiče (0:3). Dále podlehli Polákům Chudzicki/Deigsler, a to 0:2. Jak úvodní čtyřhra, tak následující dvouhra, ke které nastoupil Martin Robert byly v náš neprospěch 0:3. Petr s Martinem Robertem tedy bohužel do dalších bojů nepostoupili.

V TT8 nastoupil Vít Špalek s australským spoluhráčem Nathanem Pellisierem. Ve skupině je čekala belgicko-britská dvojice Ledoux/Shilton. Po úvodní prohře ve čtyřhře 1:3, se průběh utkání snažil zvrátit Nathan, což se mu povedlo a zdolal Ledouxe 3:2. K rozhodujícímu utkání změřil síly Víťa se Shiltonem. Nutno říci, že se Shiltonem prohrál i v základní skupině, ale tentokráte (i přes prohru 0:3) Víťa podal mnohem lepší výkon a byl tak Shiltonovi důstojným soupeřem. Bohužel Víťa s Nathanem prohráli i další utkání (0:2) s párem Westerberg (SWE)/Alecci (ITA), a to po úvodní čtyřhře 0:3 a poté Nathan prohrál 2:3 s Westerbergem.

V TT9-TT10 bojovalo jediné ryze české družstvo David Půlpán/Ivan Karabec. Bohužel celkem smolně nedokázali postoupit ze skupiny, když v úvodní čtyřhře podlehli páru Bourdonnaye (FRA)/Nozdrunov (RUS) 2:3 a David prohrál s Bourdonnayem 0:3. Ten samý scénář se v podstatě opakoval i ve druhém utkání proti japonskému družstvu Iwabuchi/Kakita. Opět prohraná čtyřhra 2:3 a David podlehl světové dvojce Iwabuchimu 1:3 na sety. O přes 6 odvrácených mečbolů ve čtvrtém setu, které David dokázal odmítnout (prohrával již 4:10), nakonec čtvrtý set prohrál 10:12 a celkově tak 1:3. David s Ivanem tedy do dalších bojů již nezasáhli.