Czech Para Open 2021 – Jiri Danek memorial, Para stolní tenis (ITTF-PTT), Ostrava (CZE), 1. – 3. července 2021

Ve dnech 1.-3. července (čtvrtek-sobota) se celkem 30 českých reprezentantů a reprezentantek (10 x Český PARA sport/Česká asociace stolního tenisu, 9 x Český PARA sport, 7 x Český svaz mentálně postižených sportovců a 4 x Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců) v různých kategoriích postižení (od TT1 až po TT11) zúčastnilo tradičního Czech Open v Ostravě, letos nově pod názvem ITTF Czech Para Open 2021 – Jiri Danek memorial. Jiří Daněk byl uznávaný trenér a funkcionář, který se významným způsobem zasloužil o rozvoj para stolního tenisu a mj. byl v roce 1995 u zrodu Czech Open. Turnaje se celkově zúčastnilo pouze 85 hráčů ze 17 zemí světa – z důvodů COVID, které není třeba více rozvádět. Pro porovnání, na posledním Czech Openu (2019) za stoly nastoupilo celkem 310 hráčů ze 34 zemí.

Ostravský turnaj byl prvním turnajem z oficiálního kalendáře ITTF-PTT po dlouhých 16 měsících, na kterém je možné získat body do světového žebříčku. Poslední turnaj se uskutečnil ve Španělsku (Platja D´Aro) 5.-8. března 2020.

Hrálo se v halách sportovního areálu Varenská, vzhledem ke COVID situaci bohužel bez účasti diváků. Mezi našimi hráči nechyběl nikdo z absolutní české špičky a za stoly se tak představili mj. účastníci minulé paralympiády (RIO 2016) Ivan Karabec, Daniel Horut a Jiří Suchánek. Pro Jiřího Suchánka a také pro jednoho z držitelů divoké karty; Petra Svatoše, byl turnaj poslední ostrou zápasovou zkouškou před letošními paralympijskými hrami (TOKIO 2020), které startují na konci srpna v Japonsku. Druhý držitel divoké karty (Filip Nacházel), se nakonec Czech Open nemohl zúčastnit kvůli zdravotním komplikacím.

Čeští reprezentanti získali celkem 10 cenných kovů, v soutěžích jednotlivců ve svých klasifikačních třídách podle handicapu:

1 x zlato

2 x stříbro

7 x bronz

Jmenovitě:

3. místo: HABĚTÍNKOVÁ TOMIĆ Spomenka (TT4)

3. místo: MACUROVÁ Denisa (TT11)

3. místo: SUCHÁNEK Jiří (TT2)

1. místo: SVATOŠ Petr (TT3)

2. místo: ŽÁK Jiří (TT4)

3. místo: PŮLPÁN David (TT9)

3. místo: KARABEC Ivan (TT10)

2. místo: CHMELA Tibor (TT10)

3. místo: VITVAR Ondřej (TT11)

3. místo: SCHAUER Lukáš (TT11)

Čeští reprezentanti také získali cenné kovy v soutěžích družstev ve svých klasifikačních třídách podle handicapu, a to celkem 5 cenných kovů:

3 x stříbro

2 x bronz

Jmenovitě:

2. místo: SUCHÁNEK/ZVOLÁNEK (TT2)

2. místo: SVATOŠ/HOLÍK (TT3)

2. místo: HORUT/LAMBERT (TT7)

3. místo: NĚMEC/VALACH (TT7)

3. místo: CHMELA/ŠPALEK/MICHAL (TT10)

CZE výpravu tvořili tito hráči;

Český PARA sport/Česká asociace stolního tenisu (TT1-TT5):

Spomenka Habětínková (TT4), Beáta Mentznerová (TT5), Jiří Suchánek (TT2), Martin Zvolánek (TT2), Pavel Fiala (TT2), Milan Krejčí (TT2), Petr Svatoš (TT3), Vratislav Holík (TT3), Jiří Žák (TT4) a Miloš Tesař (TT5).

Český PARA sport (TT6-TT10):

Nela Kemlinková (TT9), Petr Hnízdo (TT6), Jaromír Němec (TT7), Vít Špalek (TT8), Lukáš Maxa (TT8), Miroslav Brožek (TT8), David Půlpán (TT9), Tibor Chmela (TT10) a Jan Michal (TT10)

Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců (TT6-TT10):

Kristián Jelínek (TT6), Daniel Horut (TT7), Zbyněk Lambert (TT7) a Ivan Karabec (TT10)

Český svaz mentálně postižených sportovců (TT11):

Denisa Macurová, Jana Feixová, Květoslava Telváková, Ondřej Vitvar, Lukáš Schauer, Pavel Richter a Jan Pokuta

Celou CZE výpravu vedl Davida Půlpána – člen STK stojících v Českém PARA sportu, který se do turnaje také zapojil jako hráč.

Trenéři: Milan Jašek, Vojtěch Rozínek, Pavel Zahálka, Andrea Macurová

Fyzioterapeut/masér: Barbora Karešová

Asistenti/doprovodi: František Habětínek, David Kemlink, Taťána Zvolánková, Adéla Zvolánková, Jindřich Krejčí, Josef Číž, Štěpán Jelínek, a Josef Špalek

IPTTC Kompletní výsledky http://stats.ipttc.org/tournaments

Záznamy všech odehraných zápasů: https://www.youtube.com/channel/UCFbDVMFdpPPKT6U4JuQ64hw

PARA TABLE TENNIS FB https://www.facebook.com/czechopenostrava/

Oficiální foto dokumentace http://czechopenostrava.com/gallery.php

ČPS FB ČESKÝ PARA SPORT | Facebook

CZECH PARA TT https://www.facebook.com/CzechParaTT

ČPS web https://ceskyparasport.cz/