Kvalifikační turnaj na Paralympijské hry do Tokia 2020 v Para stolním tenisu

Kvalifikačního turnaje se zúčastnilo 209 hráčů ze 46 zemí světa. Českou republiku reprezentovalo celkem sedm hráčů (šest Český PARA sport a jeden Český svaz mentálně postižených sportovců). Díky dvěma bronzovým medailím (Tibor Chmela a Denisa Macurová) se ČR umístila na 20. místě v celkovém hodnocení zemí. Bohužel letenku do Tokia si zajistili pouze vítězové turnaje ve svých třídách postižení čili žádné kvalifikační místo se českým para stolním tenistům nepodařilo vybojovat. Finální složení pro Tokio 2020 je tedy následující: Jiří Suchánek a Petr Svatoš s Filipem Nacházel, kterým byly přiřazeny divoké karty.

Celá česká výprava na kvalifikační turnaj odjela poprvé oficiálně pod vedením Davida Půlpána.

Výpravu jmenovitě tvořili hráči: Martin Zvolánek (TT2), Petr Svatoš (TT3), Filip Nacházel (TT4), Petr Hnízdo (TT6), Vít Špalek (TT8), Tibor Chmela (TT10) a Denisa Macurová TT11). Realizační tým a asistenti: Milan Jašek, Josef Číž, Andrea Macurová, Josef Špalek, Taťána Zvolánková a David Půlpán.

Milan Jašek měl jakožto hlavní trenér vozíčkářů na starost rozehru a koučing Martina Zvolánka, Petra Svatoše a Filipa Nacházela. Josef Číž byl přítomen jako osobní trenér Petra Hnízda. Andrea Macurová (bývalá extraligová hráčka) si vzala pod svá křídla svoji svěřenkyni (dceru) Denisu Macurovou. Josef Špalek tvořil osobní doprovod/trenéra Víťovi Špalkovi. V neposlední řadě Taťána Zvolánková, která tradičně jezdí na každý turnaj, kterého se účastní Martin Zvolánek, protože Martin potřebuje osobní asistenci během celého turnaje.

Vedoucí celé výpravy (viz výše) David Půlpán – člen STK stojících v ČPS (Česky PARA sport, z. s.). I

Martin Zvolánek (TT2)

Ve skupině porazil nejvýše nasazeného hráče Korejce Kanga 3:2 (-7,8,-9,7,11), v 5. setu už Martin prohrával 6:10, ale závěr mu vyšel skvěle, nečekal jenom na chyby korejského soupeře, ale hrál aktivně, a nakonec byl odměněn. V celém zápase potvrdil své silné stránky; velký cit pro míč, přesné umístění úderů, zvedáky za síť a do stran. Ve 2. zápase ve skupině se Španělem Toledem mohl Martin i prohrát, ale jen 2:3. Nakonec se tak nestalo, prohrál 1:3 (11,-8,-6,-3) a nepostoupil ze skupiny. Celý zápas spočíval jenom v tom vrátit super krátké podání Španěla, z něhož postupem času byla stále 2 esa. Výměny v celém zápase by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Ve třídách 1 a 2 je to celkem velký problém, protože hráči nejsou schopni na servis dosáhnout. Více než zápas ve stolním tenisu to vypadalo jako dovednostní disciplína. Nakonec Martin skončil ve skupině 3. a o jeden set na skóre nepostoupil ze skupiny do vyřazovacích bojů K.O. systémem.

Petr Svatoš (TT3)

Petr patří k hráčům s nejlepším přístupem k tréninku, má hodně odtrénováno s kvalitními sparingy, jezdí často na Slovensko, kde se účastní soustředění se slovenskou reprezentací. Na hráče na vozíku má technicky výborně zvládnutý backhand topspin, ale zatím to neumí úplně prodat v zápasech. Pokud vytrvá mohla by jeho doba přijít, musí se naučit hrát nejen na krásu, ale účelně, technicky tak jak se ve třídě 3 hraje, pak jeho doba může přijít. Přestože vyměnil potah na forhendové straně (soft za sendvič) a na tréninku to je někdy poznat, tak na turnaji z toho velká výhoda nebyla. V 1. zápase hrál s nejvýše nasazeným hráčem Polákem Nalepkou s výsledkem 1:3 (2,-5,-3,-9). Po skvělém začátku a hladkém vítězství v 1.setu, Nalepka pár věcí změnil a Petr na to neuměl zareagovat. Zápas se úplně otočil a až ve 4.setu se zase trochu vyrovnal, ale na zvrat to nestačilo. Ve 2. zápase Petr porazil Chilana Diaze sice 3:0 (13,5,11), ale nebylo to zase tak hladké. V zápase o postup ze skupiny hrál se Srbem Čiričem, se kterým už odehrál více zápasů, oba soupeři se znají, zápasy jsou vyrovnané, jednou vyhraje jeden jindy druhý. Věřili jsme, že Petr může vyhrát, ale první 2 sety nebyly dobré, Petr hrál svázaně a nevěřil si. Sice přišel obrat v koncovce 3. setu a vítězství, 4. set již hrálo vyrovnaněji, ale nakonec porážka 1:3 (-2,-5,10,-8), 3. místo ve skupině a Petr tak skončil své působení turnajem ve skupině.

Filip Nacházel (TT4)

Filipovi jsme věřili, že by mohl celý turnaj vyhrát. Podle (nejen) našeho názoru to bylo reálné, když bychom vzali v potaz jeho výkonnost. Filip turnaj neodehrál ve formě z let 2019/2020. Ve skupině sice vyhrál všechny 3 zápasy a postoupil z 1. místa do K.O. vyřazovacích bojů, ale výkon nebyl optimální. V průběhu celého turnaje se mu několikrát stalo, že vedl po celou dobu setu o 4-5 míčů a v koncovce set prohrál, zápasy se pak dramatizovaly a stálo ho to hodně psychických i fyzických sil. Hned v 1.zápase proti Iráčanovi AlSarrajimu odvracel ve 4. setu mečbol a nakonec vyhrál 3:2 (-11,5,-9,11,4) přitom ve 3. setu vedl 9:6 a prohrál 9:11. Ve 2. zápase s Korejcem Kimem znovu vyhrál 3:2 (6,-4,10,-9,5) až poslední zápas s Brazilcem Lopezem Oliveirou byl hladký 3:0 (4,1,3). Los do K.O. fáze turnaje nám vyšel, Filip byl v jiné polovině než Boris Trávníček a Španěl Lopez, v semifinále měl jít na Francouze Delarqua, kterého loni na turnaji v Polsku hladce porazil 3:0. Ve čtvrtfinále hrál s celkem dobrým soupeřem z Japonska Saitem. Bohužel s výsledkem 2:3 (3,- 15,-11,7,-11) , doplatil na nedotažení vedení v setech, hrál více na jistotu než to chtělo, například ve 3. setu vedl až do stavu 8:4 ale nakonec prohrál 9:11 a v 5. setu to už byla loterie, na otočce ještě Filip vedl 5:3, v koncovce odvrátil 2 mečboly 9:10 a 10:11 ale nakonec prohrál.

Petr Hnízdo (TT6)

Petr měl ve své 3členné skupině oba pozdější semifinalisty, takže Petr neměl vůbec jednoduchou pozici. Nicméně na světových turnajích a na kvalifikačním turnaji pro Tokio 2021 zvlášť, již není lehkých soupeřů, to je zkrátka neoddiskutovatelný fakt. Nejdříve Petr změřil síly s protihráčem ze Španělska Alcazarem, kterému podlehl 1:3 (-4, -4, 9, -6). V tomto zápase bylo zajímavé sledovat diametrálně odlišně postižení Petra a Alcazara. Petr se pohybuje o berlích (v zápase o jedné berli) a v podstatě se postaví doprostřed stolu a je schopný se pouze natahovat horní polovinou těla. Kdyžto Alcazar má zdravé dolní končetiny, ale velký zkrat obou horních končetin a to tak, že mu obě ruce vycházejí v podstatě z loketního kloubu. Tento souboj odlišných postižení ovládl Alcazar 3:1, i když Petr bojoval a podařilo se mu urvat třetí set v poměru 11:9. Nicméně Španěl ukázal, že v této kategorii rozhodně není náhodou 14. hráčem světa. Ke druhému zápasu ve skupině nastoupil proti Gabdullinovi z Ruska. V tomto utkání bylo postižení obou hráčů relativně srovnatelné a Rus ukázal své kvality (21. hráč žebříčku) a Petrovi nedal příliš mnoho šancí – prohra 0:3 (-8, -3, -7).

Vít Špalek (TT8)

Víťa ve své 4členné skupině narazil na pozdějšího vítěze turnaje v této skupině postižení, a to Berthiera z Francie, dále na velezkušeného soupeře z Polska (Skrzynecki) a nevyzpytatelného nového hráče ze Srbska (Radukič). Pro Radukiče byl tento turnaj teprve druhým turnajem na světovém okruhu. První zápas Víťa sehral proti zkušenému Skrzyneckemu. Víťa byl tradičně v prvním zápase poněkud ztuhlý, i když nutno podotknout, že ve 3. setu se již dostal do tempa a několika podařenými údery dokázal dostat soupeře podtlak – prohra 0:3 (-7, -3, -8). Ve druhém zápase čekal Vítka avizovaný nepříjemný hráč ze Srbska Radukič – levák se sendvičem na bekhendu. Odehrála se takticky vyrovnaná bitva, ve které jak soupeř, tak Vítek ukázali své kvality. Nicméně Radukič v koncovkách každého setu zpravidla zaúřadoval svou sendvičovou zbraní, a tak Vítek odešel bohužel poražen 0:3 (-10, -8, -7). V posledním třetím utkání ve skupině si Vítek počínal velmi dobře a podal nadstandardní výkon. Proti budoucímu vítězi Berthierovi (také velmi nepříjemný styl – tráva na bekhendu, kterou Francouz sráží míčky hned po odskoku na stůl) z Francie dokonce vyhrál úvodní set 11:9 a ujal se tak vedení 1:0. I přes další 3 vyrovnané sety však následovala Prohra 1:3 (9, -7, -9, -7). Nicméně Víťa si za tento zápas zaslouží rozhodně pochvalu. Víťa patří společně s Denisou Macurovou (věk obou 17 let) k nejmladším a k nejnadějnějším hráčům para stolního tenisu v ČR. Věříme (nejen) v jejich účast na paralympijských hrách v Paříži 2024!

Tibor Chmela (TT10)

Tibor musel turnaj odehrát ve vyšší třídě TT10 (= třída pro nižší typ postižení) a hlavně proti hráčům, kteří mají obě nohy zdravé a mají znevýhodněnou nehrající ruku, hra je v této třídě ještě rychlejší než ve třídě TT9, takže jsme si velké naděje nedělali. 1. zápas s nejvýše nasazeným polským soupeřem Misztalem (8. na světovém žebříčku) 1:3 (-7,- 8,5,-2). Tibor ukázal technickou vyspělost, především příjem čopem, také spoustu příjmu soupeřova servisu, byly velmi dobré. V boji o postup ze skupiny opět těžký soupeř mladý ital Cordua, ale Tibor hrál skvěle a dokázal zvítězit 3:1 (6,12,-9,1) a postoupit tak ze skupiny ze 2. místa. Tibor bojoval celý zápas o každý míček, hrál skvěle takticky; výborný příjem, topspin na rotaci a umístěné bloky, kterými eliminoval topspiny Itala. Ve čtvrtfinále hrál s Černohorcem Bakičem (12. na světovém žebříčku), který patřil k největším favoritům na vítězství společně s Polákem Misztalem a Francouzem De la Bourdonnaye (světová 11). Tibor s Bakičem na loňském únorovém turnaji v Polsku uhrál celkem pouze 5 míčků. Bakič hraje na bekhendové straně s antitopspinm, který mu pomáhá se dostávat do pozic pro pro drtivý forhendový topspin. V loňském roce Bakič vyhrál březnový turnaj ve Španělsku, kde např. porazil i Ivana Karabce – výkonnostně stále nejlepší para stolní tenista v ČR. Mimochodem turnaj ve Španělsku byl posledním turnajem před turnajovým půstem (16 měsíců), který „poruší“ až turnaj Czech Open v Ostravě na začátku července. Zápas přinesl obrovské drama, nádherné výměny a Tiborovo vítězství 3:2 (6,-3,9,-6,7) a neskutečný postup do semifinále. Semifinále se hrálo další den, soupeřem byl Francouz De la Bourdonnaye a Tibor prohrál 0:3 (-8,-7,-4). Francouz hrál jak razantně z obou stran, tak i skvěle takticky. Nicméně závěrem je potřeba zdůraznit, že Tibor podal na turnaji, nebojíme se říci, životní výkon.

Denisa Macurová (TT11) – ČSMPS

Také Denisa dosáhla po Tiborovi skvělého výsledku. 2 vítězství ve skupině a postup ze skupiny do semifinále. Především vítězství nad zkušenou Polkou Nowackou (nasazenou jedničkou ve skupině) 3:1 (-6,8,9,6) je velkým úspěchem, v semifinále pak prohrála s turkyní Acer 0:3 (-6,-12,- 3). Výsledek semifinále vypadá jednoznačně, ale ve skutečnosti se jednalo o poměrně vyrovnanou bitvu, kde byla soupeřka z Turecka přece jenom o něco rychlejší, přesnější a úspěšnější.